gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Рекомендації при купівлі насіння овочевих культур

Наступила пора, коли кожен власник земельної ділянки  стикається з проблемою, як придбати якісне насіння. Оскільки продавців насіння сьогодні можна зустріти на кожному кроці і від різноманітності сортів розбігаються очі та й весняний період короткий, а бізнес прибутковий, тому потрібно уважно придивлятися до того, що купуєш.

Щоб  не помилитись з вибором насіння потрібно дотримуватись простих рекомендацій під час його купівлі:

1. Відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння. Вони повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.
3. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, відповідно до Національного стандарту України ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів, Пакування, маркування, транспортування та зберігання, Технічні умови» призначеним для роздрібної торгівлі вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння; культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).
4. Важливо при розкриті пакування не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар. Маючи їх, можна виставити претензії до продавця у разі реалізації неякісного насіння.
5. Якість насіння та посадкового матеріалу не залежить від яскравої картинки на упаковці.

Варто знати,що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей  насіння становить 12 місяців,а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Якщо  на вашу вимогу вам не надають супровідних документів, що підтверджують якість насіння, краще відмовитись від придбання цього товару. Якість  придбаного насіння можна перевірити в Державному підприємстві «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції». (м.Львів, пр. Чорновола 45а кор. 13) та Відділі визначення посівних  якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Державної установи «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія» (м.Львів, вул. Д. Вітовського 18)

Відділ нагляду в насінництві та розсадництві Головного управління Держпродспоживслужби  у Львівській  області  рекомендує  купляти посівний  та садивний матеріал не на стихійних ринках, а в спеціалізованих магазинах, де вам видадуть фіскальний чек на покупку.

Відповідно до статті 104-1 “Кодексу України про адміністративні правопорушення” виробництво, заготівля, пакування, маркування, затарювання, зберігання насіння, садивного матеріалу з метою продажу без додержання методичних і технологічних вимог або реалізація їх без документів про якість, а так само інше введення в обіг насіння, насіння, садивного матеріалу з порушенням встановленого порядку – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян до п`яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семи до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.  Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом. Для попередження порушень з негативними явищами в торгівлі насіннєвим матеріалом та для захисту ваших інтересів звертайтеся в  Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській  області за адресою: м.Львів, вул. Д. Вітовського 18.

Державні сайти України