gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Небезпека вживання неякісної води

Господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання в смт. Рудно здійснює КП «Теребля». Відповідно до дозволу на спеціальне водокористування КП «Теребля», виданого Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації визначено вид водопостачання –для  господарсько-побутових потреб населення та вторинних водокористувачів, що свідчить про відсутність забезпечення селища міського типу Рудно питною водою. Застосування води для питних потреб можливе при відповідності якості до вимог ДСанНПіН 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (далі – ДСанНПіН 2.2.4-171-10.) Під час проведення Львівським міським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (далі-Львівське міське управління) позапланового заходу державного нагляду (контролю) КП «Теребля», встановлено, що вода, що подається споживачам смт. Рудно із локального підземного водозабору смт. Рудно є не придатною для питних  потреб, оскільки при проведенні досліджень стану води з розвідної мережі та локального водозабору КП «Теребля» встановлена не відповідність води за вмістом нітратів та бактеріологічних забруднень із свердловин вимогам ДСанНПіН 2.2.4-171-10, що підтверджено протоколами дослідження питної води, виданих ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Нітрати — це солі азотної кислоти. Нітрати потрапляють у воду з атмосферними опадами, що поглинають оксиди азоту, який утворюється при атмосферних електричних розрядах, з промисловими та господарсько-побутовими стічними водами, стоками з сільськогосподарських угідь і зі стоками води зі зрошуваних полів, на яких застосовують азотні добрива. Нітрати характеризуються досить широким спектром токсичної дії. Дана ситуація може стати причиною виникнення водно – нітратної метгемоглобінемії серед населення.

Враховуючи значимість даної ситуації та те, що згідно ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», орган місцевого самоврядування зобов’язаний забезпечити жителів населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм і державного стандарту, а згідно п. 5 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень (відання) виконавчих органів селищних рад належить забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення водопостачанням, відведенням та очищенням стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води Львівським міським управлінням скеровано припис директору  КП «Теребля» про усунення виявлених при перевірці порушень.

Крім цього, незадовільна якість води виявлена і в процесі досліджень води  в індивідуальних криницях мешканців селища. Так, за результатами лабораторних досліджень води індивідуальних криниць встановлено, що досліджений вміст нітратів у 40% криниць перевищує допустиму норму. Дослідженнями також визначено, що криничні води індивідуальних криниць мають і  бактеріальне забруднення: виявлено загальні колі форми, ентерококи, E.coli.

Відповідно до проведеного моніторингу води із джерела, що розташовано за адресою: смт.Рудно, вул.Мазепи встановлено факт невідповідності вимогам санітарних норм води з природних джерел, що свідчить про відсутність належного їх утримання, очищення та дезінфекції

Таким чином, на сьогоднішній день в смт. Рудно практично відсутня доброякісна вода згідно вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Використання води, яка згідно лабораторних досліджень не відповідає вимогам санітарних норм і правил може спричинити виникнення інфекційної захворюваності та харчових отруєнь серед населення та гостей міста.

У червні 2019 року Львівським міським управлінням ініційовано розгляд даного проблемного питання на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. На комісії винесено рішення Рудненському селищному голові щодо вжиття термінових заходів із забезпечення подачі мешканцям селища води гарантованої якості згідно вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10, встановленим порядком вирішити питання щодо завершення робіт з підключення селища до міських мереж водопостачання Львівського МКП “Львівводоканал” та підвозу води гарантованої якості мешканцям селища, забезпечити проведення постійного лабораторного контролю за якістю питної води, що подається з джерел централізованого водопостачання відповідно вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10, встановити біля джерел-каптажів води щити “Про непридатність води” та організувати постійний контроль за їх наявністю.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення необхідно:

–       не вживати питну воду із колодязів, каптажів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;

–       дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів. Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту та дно від осаду, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

–       територію поблизу колодязя, каптажа або свердловини утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

–       з обережністю застосовувати у сільському господарстві та приватному секторі мінеральні добрива чи органічні сполуки.

Державні сайти України