gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією!

Всесвітній день боротьби з малярією, що відзначається щорічно 25 квітня, заснований ВООЗ на її 60 сесії в травні 2007 року. День присвячений пропаганді глобальних зусиль щодо забезпечення ефективної боротьби проти малярії.

Малярія – це тяжка інфекційна хвороба, яка передається при укусах комарів роду Anopheles та характеризується хронічним рецидивуючим перебігом із періодичними нападами гарячки, ознобом, потовиділенням, збільшенням печінки та селезінки й розвитком анемії.

Збудниками малярії є найпростіші роду Plasmodium (плазмодії). Відомо 4 види малярійних плазмодіїв, які викликають у людей триденну, чотириденну та тропічну малярію: P.vivax, P. ovale, P. malariae і P. falciparum. Активність комарів припадає на літньо-осінні місяці зі стійкою середньодобовою температурою понад 16 ˚С, у тропічній зоні – майже круглорічно.

Джерелом інфекції є хвора на малярію людина або паразитоносій, в крові якого є зрілі статеві форми малярійних плазмодіїв. Основний шлях передачі – трансмісивний, проте зараження може відбутися гемотрансфузійним (при переливанні крові) та парентеральним шляхом передачі. Епідеміологічного значення гемотрансфузійний та парентеральний шляхи передачі не мають, оскільки призводять до спорадичних випадків захворювання.

Залежно від виду малярійного плазмодія, яким відбулося зараження, інкубаційний період при малярії триває від 1-6 тижнів до 18 місяців. Основним клінічним проявом малярії є так звані гарячкові пароксизми, які являють собою періодичне підвищення температури тіла до високих цифр із ознобом, жаром та профузним потовиділенням. Уже після перших гарячкових пароксизмів збільшується печінка та селезінка, виникає і поступово наростає анемія. Зазвичай без лікування у гострій фазі малярії виникає 10-14 гарячкових пароксизмів, які знову повторюються через 2,5-3 місяця. Імунна відповідь проти плазмодія розвивається вкрай повільно, сам паразит в силу особливостей життєвого циклу буває недосяжний для імунних білків і ліків.

Незважаючи на широкомасштабні профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з малярією, епідемічна ситуація у світі залишається напруженою.  Щороку на малярію хворіє майже 500 млн. людей, із яких від 1 до 3 млн. помирають. Малярія реєструється у більш ніж 100 країнах світу. Переважно це країни Африки, Азії, Океанії, Латинської та Південної Америки, які знаходяться у зоні тропіків та субтропіків. Разом з тим, активні осередки малярії є і у країнах, географічно близьких до України, зокрема в Узбекистані, Таджикистані, Азербайджані. Найбільш поширеною у цих країнах та регіонах була і залишається триденна vivax-малярія.

Завезення малярії в Україну відбувається щорічно і знаходиться на рівні 0,07-0,17 на 100 тис. населення. Групами ризику щодо завозу малярії є пілоти, моряки, військовослужбовці, трудові мігранти, біженці, туристи, які повертаються в Україну з країн, ендемічних щодо малярії.

Профілактика малярії спрямована виключно на запобігання захворювання громадян, які планують відвідати ендемічні щодо малярії регіони. Профілактика розпочинається з усвідомлення особою ризику захворювання на малярію під час перебування в ендемічному регіоні, що підвищує прихильність до застосування заходів неспецифічної профілактики та хіміопрофілактики. Основним заходом неспецифічної профілактики малярії в ендемічному регіоні є запобігання укусам комарів, а саме: обробка приміщень інсектицидами, використання антимоскітних сіток на дверних та віконних рамах, просочування одягу та нанесення на шкіру засобів, які відлякують комарів (репелентів) тощо. Найбільш ефективним засобом профілактики малярії є  хіміопрофілактика. Суть хіміопрофілактики полягає у застосуванні протималярійних препаратів, починаючи за кілька тижнів до поїздки та впродовж всього часу перебування в ендемічному регіоні.

Громадянам, які планують поїздки в країни, де поширена малярія та є високий ризик зараження, для отримання консультації з хіміопрофілактики, необхідно звернутися до сімейного лікаря.

Громадянам, у яких підвищилася температура тіла після повернення із ендемічного щодо малярії регіону, необхідно негайно звернутися до лікаря, повідомивши його про поїздку! Це дасть змогу швидко встановити діагноз та своєчасно розпочати лікування.

Бережіть  себе та будьте здорові!

Державні сайти України