gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ (31.05.2023), прийнято звертати увагу суспільства на шкідливість тютюнопаління та потенційні ризики від куріння для здоров’я людини.

Із розвитком технологій на ринку з’являються новітні тютюнові вироби, так звані «вейпи» та системи для нагрівання тютюну, які виробники просувають як продукти «зниженого ризику».

Електронні сигарети – це електронні портативні пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару, яку вдихає курець. В електронних сигаретах  міститься  більше небезпечних канцерогенів, ніж у звичайних сигаретах, вони небезпечні як для активних, так і для пасивних курців. Ті, хто вживає електронні сигарети, кидають курити рідше, ніж люди, які їх не вживають. Виробники цих пристроїв запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнопалінню, оскільки вони не утворюють продуктів горіння та не містять шкідливих смол, тобто вони не шкодять здоров’ю. При цьому виробники свідомо не висвітлюють негативні фактори від такого куріння. Пара, яка утворюється під час куріння електронних пристроїв – це  аерозоль із домішками ароматизаторів і токсичних речовин. Серед них є:

– метали нікелю та свинцю, вплив яких здатний призвести до захворювань нервової, серцево-судинної та дихальної систем;

– формальдегіди у складі сумішей впливають на центральну нервову систему, сприяють зміні функцій мозку, що може призводити до погіршення пам’яті та  різких змін настрою тощо;

-токсичні пропіленгліколь та рослинний гліцерин здатні викликати пошкодження клітин у багатьох тканинах;

– ацетальдегід  може спричинити серйозні зміни тканини легень;

– ароматизатори: діацетил та ацетилпропіоніл, небезпечні  тим, що сприяють склерозу альвеол та порушення функцій дихальної системи;

– акролеїн – сполука, що утворюється при нагріванні гліцерину і може спровокувати астму та хронічні захворювання легень.

Вказані токсичні речовини збільшують ризики та підвищують ймовірність онкологічних захворювань. Як і звичайні сигарети, електронні також провокують залежність. Нікотин у сумішах представлений у вигляді солі бензойної кислоти, викликає важку психічну залежність та впливає на швидкість передачі сигналів нейронними зв’язками. Ця речовина впливає на всі системи організму, а найбільше – на серцево-судинну та нервову. Унаслідок цього може розвинутися атеросклероз судин, інфаркт міокарда чи інсульт головного мозку. Також нікотин впливає на репродуктивну систему як чоловіків, так і жінок.

Електронні сигарети, вейпи та кальян не допомагають кинути палити сигарети.  Не варто забувати, що батареї електронних сигарет можуть перегрітися і вибухнути, що спричиняє ризик нещасного випадку.  Вейпи та електронні сигарети–не стерильні. Якщо ви користуєтесь одним вейпом із кимось ще, то просто обмінюєтесь бактеріальною флорою один одного. Та й навіть у сумці на вейп осідають бактерії. Тому електронні пристрої для куріння можуть стати джерелом  ковіду, герпес вірусної інфекції.

На законодавчому рівні  визначення  основних принципів та напрямків державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров’я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров’ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання регламентовано Законом України             № 2899-ІV від 22.09.2005 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»

Вживання вейпів може призвести до летальних випадків! Так, лише в США станом на 2019 рік зафіксовано 34 випадки смерті від опіків дихальних шляхів після паління вейпів. Щороку 85 тисяч українців  помирають від хвороб, спричинених курінням. Отже, безпечного паління не існує.

Державні сайти України