gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Регулювання ГМО

Сьогодні в Україні існує законодавство, яке регулює питання щодо вирощування ГМО-культур. Відповідно до чинного закону, в Україні можна вирощувати зареєстровані сорти ГМО. Забороняється промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої з їх застосуванням, до їх державної реєстрації та забороняється ввезення на митну територію України ГМО, а також продукції, виготовленої з їх застосуванням, до їх державної реєстрації, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей або державних апробацій (випробовувань).

Україна вкрай потребує гармонізації законодавства з ЄС щодо вирощування та обігу ГМО-продукції. До слова, в більшості країн ЄС вирощування ГМО-культур заборонене.

Так, обіг (фактично імпорт) дозволений, але для виробництва біопалива (у випадку ріпаку) чи використання для корму тварин. Імпортувати дозволено тільки зареєстровані ГМО.

Проте в ЄС є дієве регулювання, і у випадку виявлення шкоди для біобезпеки чи здоров’я людини, таке ГМО буде заборонене для імпорту.

Нещодавно, у Франції компанію імпортера та переробника ГМО-ріпаку змусили посилити контроль за обігом насіння ріпаку, оскільки на узбіччях доріг від порту до підприємства знайшли ГМО-рослини цього ріпаку. Варто відзначити, що вирощування ГМО-ріпаку заборонене у Франції.

За наявності інформації на основі нових або додаткових наукових знань можна вважати, що ГМО становить ризик для здоров’я людини або навколишнього середовища, держава-член ЄС може тимчасово обмежити або заборонити використання та/або продаж цього ГМО на своїй території.

Обережність і жорстке регулювання обігу ГМО продукції в ЄС пов’язане з тим, що немає досліджень про довготривалий вплив ГМО на здоров’я людей, тварин та біорізноманіття.

Ще 2015 року 19 країн ЄС, серед яких Німеччина, Франція та Нідерланди, повністю заборонили в себе вирощувати ГМО-рослини.

Отже, в регулюванні обігу ГМО продукції в ЄС особлива увага приділяється безпеці людей, захисту навколишнього середовища та збереженню біорізноманіття.

Нагадаємо, що країни ЄС, які імпортують левову частку української кукурудзи Німеччина, Франція та Нідерланди, заборонили в себе вирощувати ГМО-рослини.

Зовсім недавно Польща ухвалила закон, яким забороняє з 1 січня 2025 року використовувати генетично-модифіковані рослини чи продукцію, яка їх містить в кормах для тварин.

Це означає, що ринок ГМО-продукції буде ще більше скорочуватися. Що стосується заборони вирощування ГМО, то Польща та ще 18 країн ЄС заборонили в себе культивувати ГМО.

Про тенденцію відмови від ГМО в країнах ЄС свідчить й таке. Все більше фермерів у Німеччині та деяких інших європейських країнах припинили використовувати імпортний соєвий шрот або корми, які можуть містити ГМО матеріал, замінивши його альтернативними білковими кормами, які не містять ГМО.

Україні варто зберегти репутацію та реноме виробника традиційної продукції, яка цінується більше у світі та продається за вищою ціною, щоб відповідати законодавству Європейського Союзу та вимогам покупців преміального ринку в ЄС.

Надзвичайно важливо запобігти поширенню незареєстрованих ГМО. Перевірити наявність ГМО в складі насіння сільськогосподарських рослин можливо шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їх перевірки в акредитованих лабораторіях, на визначення наявності або відсутності генетично модифікованих організмів.

Звертаємо Вашу увагу, що Львівська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, що знаходиться за адресою: вулиця Промислова, 7, Львів, Львівська область, 79024, уповноважена здійснювати такий вид (напрям) лабораторних досліджень (випробувань), як визначення ГМО.

Державні сайти України