gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Що потрібно знати про вірусний гепатит А

‼️Як повідомлялося раніше засобами масової інформації, що 24 жовтня 2023р у м. Вінниці зафіксовано спалах вірусного гепатиту А. За інформацією Департаменту охорони здоров’я Вінницької обласної військової адміністрації станом на 31.10.2023р зареєстровано понад 210 випадків захворювання, серед яких 180 підтверджені лабораторно. У лікарнях перебуває 143 людини, з них – 25 дітей.
?Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області роз’яснює, що таке вірусний гепатит А та надає рекомендації профілактики захворювання. Отже, вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції та проявляється ураженням печінки і травного тракту.
?Вірус виділяється із випорожненнями хворих на гепатит та передається від людини до людини через предмети побуту і брудні руки, забруднені вірусом воду та харчові продукти.
?Вірусним гепатитом А хворіють тільки люди (джерелом інфекції є хвора людина), незалежно від віку. Найбільш високий рівень захворюваності відмічається серед дітей до 15 років. Для організованих колективів (в першу чергу дитячих дошкільних та навчальних закладів) характерні спалахи вірусного гепатиту А.
?Інкубаційний період становить в середньому 14-28 днів. Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
?Захворювання як правило починається гостро і характеризується підвищенням температури тіла до 38,5оС протягом 2-3 днів, ломотою, загальною слабкістю, іноді першінням у горлі, погіршенням апетиту, нудотою з можливою блювотою, болем та важкістю у правому підребер’ї. Через три дні від початку захворювання сеча стає темною, натомість випорожнення світлішають, змінюється колір склер, слизових оболонок та шкіри, з’являється жовтяниця, хворих може непокоїти свербіж шкірних покривів.
?У дорослих ознаки і симптоми хвороби виявляються частіше ніж у дітей, також розвиток важкої форми з летальними випадками вищий в літньому віці. У інфікованих дітей у віці до шести років як правило не спостерігається симптоматика характерна для вірусного гепатиту А і лише у 10% розвивається жовтяниця. Безжовтянична форма реєструється приблизно у 80% хворих, що створює труднощі діагностики захворювання і зумовлює високу контагіозність гепатиту А.
‼️❗️Як уникнути зараження вірусом гепатиту
✔️Не використовувати для питних потреб, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел.
✔️Використовувати для господарсько-питних потреб воду гарантованої якості централізованого водопостачання. Воду із колодязів, каптажів тощо для пиття та миття посуду слід кип’ятити не менше 10 хв., потім дати відстоятися.
✔️Овочі, фрукти та ягоди перед споживанням необхідно ретельно промити протічною водою, після чого – обдати окропом.
✔️Під час відпочинку на природі, біля водоймищ для пиття та приготування їжі необхідно мати запас питної води, найкраще використовувати бутильовану воду.
✔️Неухильно дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету, проїзду в громадському транспорті, повернення з вулиці.
?Профілактика виникнення спалахів (три і більше випадків) вірусного гепатиту А полягає у ранньому виявленні та ізоляції хворих, проведенні заключної дезінфекції в осередку інфекції.
✳️При появі ознак захворювання в жодному разі не можна займатися самолікуванням, а терміново звернутися до лікаря.

Державні сайти України