gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

ЧОМУ ПОТРІБНО ЛІКВІДУВАТИ СКАЗ?

  1. ТОМУ ЩО СКАЗ УБИВАЄ

Від сказу, однієї з найстаріших і найжахливіших хвороб в історії людства, щороку помирає близько 59 000 людей. Сказ розвивається внаслідок інфікування ліссавірусом. Сказ передається через укуси та подряпини інфікованих тварин. Клінічні ознаки сказу включають порушення свідомості, гіперактивність, галюцинації та гідрофобію («буйний» сказ) або параліч і кому (паралітичний сказ) із подальшою смертю.

 

  1. ТОМУ ЩО СКАЗУ МОЖНА ЗАПОБІГТИ
  • Поінформованість про захворювання на сказ передбачає взаємодію з громадськістю і дає людям змогу врятувати своє життя, вчасно звернувшись по допомогу. Це включає розуміння того, як запобігти сказу у тварин, у яких випадках підозрювати сказ і що робити в разі укусу.
  • Постконтактна профілактика (ПКП). Належне оброблення ран і своєчасний доступ до якісної ПКП майже на 100% ефективні в запобіганні смерті людини від сказу.
  • Масова вакцинація тварин – перевірений, економічно ефективний спосіб порятунку людських життів шляхом припинення передавання сказу в його джерелі. Носіями сказу можуть бути різні види тварин, однак у 99% випадків люди інфікуються сказом саме від собак.

 

  1. ТОМУ ЩО СКАЗ УРАЖАЄ НАЙУРАЗЛИВІШІ ГРУПИ НАСЕЛЕННЯ

Понад 40% смертей від сказу припадає на дітей віком до 15 років. Люди продовжують помирати від сказу через нехтування ним, недостатню обізнаність про нього, відсутність належного контролю сказу у тварин та відсутність доступу до базової медичної допомоги, такої як ПКП у випадку контакту з твариною, хворою на сказ.

Державні сайти України