За офіційними повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) та Європейської системи нотифікації про захворювання тварин (ADNS) суттєво ускладнилася епізоотична ситуація щодо високопатогенного грипу птиці. Так, з початку 2024 року високопатогенний грип птиці А (H5N1) вже зареєстровано у Сполучених Штатах Америки, Королівстві Швеція, Королівстві Данія та Чеській Республіці. Останніми роками вірус є великою проблемою для птахівництва та загалом тваринництва у багатьох країнах світу.
У 2023 році лише в Україні зареєстровано 2 випадки грипу птиці (Сумська область – приватний сектор, Чернівецька область – дика птиця), а з початку 2024 року – 7 випадків грипу А (H5N1): Волинська, Кіровоградська, Миколаївська, Рівненська, Сумська, Чернівецька (2) області.
Єдиний метод боротьби з високопатогенним грипом птиці при його виникненні (лікування не розроблене і не доцільне), базується на забої інфікованої птиці та птиці суміжних птахогосподарств з метою створення буферної зони для запобігання подальшого розповсюдження вірусу.
Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації захисту тварин (МЕБ), крім раннього виявлення захворювання та вжиття заходів з його ліквідації, одним із основних заходів контролю направленим на мінімізацію ризиків поширення збудників транскордонних захворювань птиці в тому числі є дотримання в птахогосподарствах та особистих селянських господарствах вимог біологічної безпеки.
Вказані вимоги біобезпеки в Україні визначені Ветеринарно-санітарними правилами для птахівницьких господарств і вимогами до їх проектування та передбачають стандарти біобезпеки, яких повинні дотримуватись власники птиці; рекомендації до утримання птиці, комплектації господарств птицею з метою попередження занесення гостроінфекційних хвороб птиці.
Зважаючи на стрімке поширення грипу птиці територією України, з метою недопущення занесення та розповсюдження грипу птиці територією Львівської області, протокольним рішенням засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Львівській обласній військовій адміністрації від 25.01.2024 № 1 зобов’язано:
- Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, Державну екологічну інспекцію у Львівській області, Департамент екології та природніх ресурсів, користувачів мисливських угідь Львівської області:
- У всіх випадках виявлення хворої або загиблої дикої перелітної та синантропної птиці негайно повідомляти Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області та направляти у Львівську регіональну державну лабораторію Держпродспоживслужби (м. Львів, вул. Промислова, 7) патматеріал від птиці – для дослідження на грип.
- Керівників районних (міського) управлінь Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області:
- Забезпечити контроль за виконанням вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2011 №547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.11.2011 за №1277/20015, Ветеринарно-санітарних правил для птахівницьких господарств і вимог до їх проектування, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України 03.07.2001 № 53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2001 за № 565/5756, Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України від 19.12.2006 № 100, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.01.2007 за № 42/13309 та спільних заходів по недопущенню занесення і розповсюдження пташиного грипу на територію Львівської області на період 2020-2025 років.
- Посилити контроль за клінічним станом птиці. У разі виявлення або надходженні повідомлень про захворювання та/або загибель птиці здійснювати заходи згідно з наказом Держпродспоживслужби від 15.12.2021 № 830 «Про затвердження Плану дій при підозрі на захворювання (загибель) на грип птиці та/або хворобу Ньюкасла.
- В районах області визначити місця можливих зупинок дикої перелітної птиці. При виявленні загибелі дикої перелітної/синантропної птиці проводити епізоотичне обстеження місцевості та лабораторно-діагностичні дослідження на інфекційні хвороби, зокрема грипу та хвороби Ньюкасла.
- Забезпечити виконання Державного плану моніторингу інфекційних хвороб птиці на території Львівської області на 2024 рік.
- Посилити контроль при переміщенні живої птиці, продукції птахівництва шляхом перевірки супровідних документів при їх надходженні в господарства, на забійні та/або переробні підприємства, ринки тощо.
- Посилити контроль за дотриманням вимог діючого законодавства при реалізації живої птиці, продукції птахівництва на агропродовольчих ринках.
- Посилити ветеринарно-санітарний контроль за дотриманням та виконанням суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства щодо забезпечення роботи птахогосподарств у «закритому режимі».
- Ініціювати перед національною поліцією і органами місцевого самоврядування організацію заходів щодо ліквідації місць стихійної торгівлі.
- Проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо дотримання ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах. При виявленні хворої або загиблої птиці терміново повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області.
- При імпорті птиці, добового молодняка та інкубаційних яєць слід неухильно дотримуватися вимог Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України 16.11.2018 № 553 «Вимоги щодо ввезення на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.04.2019 за № 346/33317, а саме:
- розділів 8-10 глави II. Вимоги щодо ввезення на митну територію України живих тварин;
- розділів 5-6 глави III. Вимоги щодо ввезення на митну територію України репродуктивного матеріалу.
- Керівникам птахогосподарств:
- Забезпечити виконання в повному обсязі вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2011 № 547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.11.2011 за № 1277/20015, Ветеринарно-санітарних правил для птахівницьких господарств і вимог до їх проектування, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України 03.07.2001 № 53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2001 за № 565/5756, спільних заходів по недопущенню занесення і розповсюдження пташиного грипу на територію Львівської області на період 2020-2025 років, затверджених ДНПК при Львівській ОДА 28.01.2020.
- Західному міжрегіональному головному управлінню Держпродспоживслужби на державному кордоні:
- Посилити ветеринарно-санітарний контроль за ввезенням птиці, продуктів та сировини з неї на територію України, у тому числі Львівської області, з країн, неблагополучних по грипу птиці.
Також, за словами Голови Всесвітньої організації охорони здоров’я з високих патогенів Річарда Пібоді населенню слід триматися подалі від вмираючих тварин. Тіла тварин можуть спровокувати пташиний грип у людини. Пібоді пояснив, що пандемію може викликати вірус пташиного грипу, який набуває здатності передаватися повітряно-капельним шляхом.