21.02.2024 у ЛКП «Лев» надійшло звернення від мешканки м. Львів про те, що 20.02.2024 безпритульна тварина (собака) покусала собаку власниці на вул. Гоголя. Цього ж дня, 21.02.2024, працівниками ЛКП «Лев» дану собаку (вік 8 років) було відловлено та доставлено транспортним засобом на територію ЛКП «Лев» для подальшого її тимчасового утримання. Під час огляду у собаки було зафіксовано неврологічний дефіцит, утруднене дихання, світлобоязнь, агресивний стан. Тварину було поміщено в окремий вольєр з метою подальшого спостереження за нею. Вранці 22.02.2024 працівниками ЛКП «Лев» було зафіксовано загибель тварини. Труп собаки негайно було доставлено у Львівську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для відбору мазків-відбитків головного мозку для дослідження на сказ.
Згідно із Звітом про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Львівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 22.02.2024 № 001030 п.м./24 при дослідженні фіксованих мазків-відбитків з головного мозку собаки виявлено специфічні свічення характерні для вірусу сказу.
На території ЛКП «Лев» проведено вимушену дезінфекцію розчином препарату «Віросану-Ф2». Ветеринарною службою міста проводиться роз’яснювальна робота серед населення м. Львова щодо заходів з профілактики сказу та контролю за дотриманням правил утримання та поводження з домашніми тваринами на території м. Львова.
Керуючись Інструкцією «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин», відповідно до протокольного рішення Місцевої надзвичайної
протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради № 2 від 22.02.2024 на території ЛКП «Лев» (м. Львів, вул. Промислова, 56) та безпосереднього місця відлову собаки – м. Львів, вул. Гоголя, 17 запроваджені карантинні обмеження, розпочато виконання Плану заходів щодо ліквідації захворювання тварин на сказ із охопленням загрозливої 5-кілометрової зони навколо місця відлову.
Спеціалісти Львівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» встановлюють коло осіб, які контактували із зараженою на сказ собакою. Працівники ЛКП «Лев», які контактували із собакою проходять курс постконтактної імунізації проти сказу.
Карантинні обмеження по сказу на території м. Львів будуть скасовані через два місяці з дня останнього випадку захворювання тварин на сказ за умови виконання всіх заходів, передбачених комплексним планом та діючою Інструкцією щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин.
Ситуація із сказом на території області є напруженою, відмічається значний ріст захворюваності серед домашніх тварин в населених пунктах. Це зумовлено безвідповідальним ставленням власників домашніх тварин та нехтуванням обов`язковою щорічною вакцинацією тварин проти сказу відповідно до чинних нормативно-правових актів з профілактики сказу та Правил утримання домашніх тварин в населених пунктах, що несе за собою адміністративну відповідальність.
Так, станом на 23.02.2024 в області зареєстровано 38 випадків сказу:
- у лисиць – 22 випадки;
- у собак – 10 випадків;
- у котів – 5 випадків;
- у куниць – 1 випадок.
- Дрогобицький район: 3 лисиці, 3 собаки, 1 кіт, 1 куниця;
- Золочівський район: 1 кіт;
- Львівський район: 7 лисиць, 1 собака, 2 кота;
- Самбірський район: 1 лисиця, 3 собаки;
- Стрийський район: 7 лисиць, 1 собака, 1 кіт;
- Червоноградський район: 1 собака;
- Яворівський район: 4 лисиці;
- м. Львів: 1 собака.
Благополуччя області щодо сказу першочергово залежить від відповідальності власників щодо належних умов утримання їх домашніх улюбленців та профілактики тварин проти інфекційних захворювань, насамперед вакцинації тварин проти сказу.
Державні лікарні ветеринарної медицини у Львівській області проводять вакцинацію тварин проти сказу вакциною «Rabistar rеd». Вакцинація є безкоштовною для власників тварин.