gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Що таке гострі кишкові інфекції та профілактика їх виникнення

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – це група інфекційних хвороб які викликані бактеріями, вірусами, найпростішими або грибками і характеризуються переважним ураженням шлунково-кишкового тракту та літньо-осінньою сезонністю.

Основними причинами захворювання ГКІ є вживання інфікованих патогенними і умовно-патогенними мікроорганізмами питної води, продуктів харчування, порушення технології приготування страв, недотримання температурних умов зберігання харчових продуктів та продовольчої сировини, термінів їх зберігання та вимог товарного сусідства при їх зберіганні у холодильному обладнанні, нехтування правилами особистої гігієни тощо.

Джерелом збудників кишкових інфекцій є людина, тварини, птиця, риби, об’єкти довкілля (ґрунт, вода). Через забруднену воду, предмети побуту, руки або харчові продукти (найнебезпечнішими в епід. відношенні з яких є: молоко та молочні продукти, м’ясо та м’ясні продукти, риба та морепродукти, яйця та продукти з яєць, кондитерські вироби з кремом, домашні консерви, немиті овочі та фрукти) збудники ГКІ знову потрапляють в кишківник здорової людини та можуть викликати захворювання. Найпоширенішими кишковими інфекціями є дизентерія, сальмонельоз, вірусний гепатит А, черевний тиф та паратифи, лептоспіроз, ротавірусна та норовірусна інфекція, ботулізм.

Прихований (інкубаційний період) триває від декількох годин до 7 днів. До кінця цього періоду у хворих підвищується температура, з’являється слабкість, погіршується апетит, виникає нудота, біль в животі, блювота, частий рідкий стілець.

Особливо важкий перебіг ГКІ (який найчастіше пов’язаний із значним зневодненням організму) може спостерігатися у дітей. Тому своєчасне та адекватне наводнення організму є першочерговим та найбільш важливим етапом в лікуванні ГКІ. До надання спеціалізованої медичної допомоги в закладах охорони здоров’я, в домашніх умовах хворому слід пити глюкозо-сольові розчини, це може бути:

– неміцний чай без цукру (краще зелений);

– підсолений овочевий відвар або рисовий відвар (рекомендується 3 г солі на літр розчину);

– відвар із сухофруктів;

– слабкий відвар шипшини.

Пам’ятайте: при діареї не можна вживати газовані, солодкі напої, фруктові соки, каву!

Загалом захворюваність гострими кишковими інфекціями серед дітей у 2,5-3 рази вища ніж у дорослих, 1/2 частина випадків припадає на дітей віком до 3-х років.

Для профілактики захворювань гострими кишковими інфекціями та виникнення харчових отруєнь необхідно:

– для господарсько – питних потреб не використовувати воду з невідомих джерел водопостачання, натомісць вживати бутильовану або перекип’ячену воду, особливо під час відпочинку на природі;

– для обробки сирих продуктів користуватися окремим кухонним інвентарем, зокрема ножами і обробними дошками;

– чітко дотримуватись технології приготування страв, режимів термічної обробки кулінарних виробів з м’яса, птиці, риби, термінів придатності до споживання харчових продуктів, особливо тих, що швидко псуються;

– продовольчу сировину, харчові продукти та готові страви зберігати окремо;

– швидкопсуючі харчові продукти, готові страви зберігати в холодильнику при температурі не вище +2+6 оС;

– не пастеризоване молоко перед споживанням обов’язково потрібно кип’ятити, не допускати вживання повторно замороженого морозива. Не готувати страви із запасом.

– сирі овочі, фрукти та ягоди ретельно мити водопровідною протічною водою і ополіскувати окропом;

–  у теплий період року слід з обережністю (через небезпеку швидкого розмноження у сприятливому середовищі хвороботворних мікроорганізмів, а при можливості – взагалі відмовитись) підходити до приготування: салатів заправлених майонезом, сметаною, у т.ч. м’ясних; млинців з м’ясним та ліверним фаршем; макаронів по-флотськи; соусів з добавлянням сирих яєць; кремових кондитерських виробів, м’ясних та рибних заливних страв тощо;

–  не купувати у місцях стихійної торгівлі молочні та м’ясні продукти, в’ялену та копчену рибу, консерви, ковбасні та кулінарні вироби домашнього виготовлення, баштанні;

– кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі, столовий посуд необхідно мити гарячою водою з використанням миючих засобів. Не допускати потрапляння мух в приміщення кухні.

– дотримуватись правил особистої гігієни: обов’язково мити руки з милом після кожного відвідування туалету, повернення з вулиці, проїзду у громадському транспорті, контакту з тваринами, а також перед приготуванням і вживанням їжі;

– не допускати до приготування страв осіб з ознаками захворювань гострими кишковими інфекціями, гнійничковими захворюваннями. Кухарям які готують страви на сімейні урочистості, необхідно проходити профілактичні медичні огляди;

–  в літній період – купатися тільки у дозволених місцях. При купанні у водоймах і басейнах не допускати випадкове заковтування води.

При появі симптомів кишкових захворювань негайно звертайтесь за кваліфікованою медичною допомогою! Дбайте про своє здоров’я!

Державні сайти України