gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

У місті Дубляни Львівської міської територіальної громади запроваджені карантинні обмеження щодо сказу тварин

У зв`язку із лабораторним підтвердженням сказу у кота з 27 грудня 2024 року протокольним рішенням Місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради від 27.12.2024 № 9, відповідно до Комплексного плану заходів з боротьби та профілактики сказу на території Львівської міської територіальної громади на 2024-2028 роки (з урахуванням періоду дії воєнного стану) та Інструкції щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин у м. Львові продовжено карантинні обмеження по сказу тварин, а м. Дубляни оголошено неблагополучним по сказу та запроваджено карантинні обмеження. Загрозливою зоною по сказу визначено територію в радіусі 5 км від епізоотичного вогнища (м. Дубляни, вул. Володимира Великого, 1): м. Львів, с. Великі Грибовичі, с. Підлужки, с. Малиняки, Ситихів, Гряда, Малі Підліски Львівської МТГ, с.  Кам’янопіль, Сороки-Львівські, Гамаліївка Мурованської ТГ Львівського району.

26.12.2024 у Львівську міську державну лікарню ветеринарної медицини звернувся громадянин та повідомив про те, що 24.12.2024 безпритульна тварина (кошеня віком 4 місяці) на території Львівського національного університету природокористування в м. Дубляни напала на дану особу та нанесла покуси. Про інцидент було повідомлено Львівський районний відділ ДУ «Центр контролю та профілактики хвороб Міністерства здоров`я України». На момент звернення до лікарні тварина була вже мертвою. Зі слів постраждалого, кіт мешкав на території університету, перебував під його доглядом, не був вакцинований від сказу, мав вільний доступ до відкритих територій, де були зафіксовані випадки появи лисиць. Після тижневої відсутності тварина проявила агресивну поведінку, що призвело до нападу на постраждалого. Тварина загинула 25 грудня 2024 року.

26.12.2024 труп кота з дотриманням ветеринарно-санітарних вимог доставили до Львівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для підтвердження/виключення захворювання на сказ. Згідно із Звітом Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 26 грудня 2024 року № 006144 п.м./24 в мазках-відбитках головного мозку тварини виявлено специфічні свічення, характерні для вірусу сказу.

На території Національного університету природокористування у м. Дубляни проведено вимушену дезінфекцію за допомогою препарату «Віросан-Ф2». З метою виявлення хворих чи підозрілих на сказ тварин ветеринарними спеціалістами Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини організовано подвірні обходи. Розпочато комплекс протиепізоотичних заходів для ліквідації захворювання, що охоплюють 5-кілометрову загрозливу зону навколо епізоотичного вогнища.

Також, даним протоколом затверджено План заходів щодо ліквідації захворювання на сказ тварини на території Львівської міської територіальної громади, відповідно до якого всім ветеринарним клінікам, які провадять ветеринарну практику на території Львівської МТГ, ЗАБОРОНЕНО здійснювати прийом тварин та будь-які маніпуляції без наявності у таких тварин діючої вакцинації проти сказу (окрім безпосереднього здійснення антирабічного щеплення із дотриманням часового інтервалу між вакцинацією проти сказу та наданням подальшої ветеринарної допомоги), за виключенням ургентних випадків.

Ситуація із сказом на території області є напруженою, відмічається значний ріст захворюваності серед домашніх тварин в населених пунктах. Так, у 2022 році було зареєстровано 40 випадків сказу, у 2023 році – 93 випадки, а з початку 2024 року зареєстровано вже 117 випадків: лисиці – 51 випадок, собака – 33 випадки, кіт – 27 випадків, ВРХ – 3 випадки, єнотовидний собака – 1 випадок, куниця – 1 випадок, рись – 1 випадок:

  • Дрогобицький район – 9 (3лисиці, 4 собаки, 1 кіт, 1 куниця);
  • Золочівський район – 16 (6 лисиць, 4 собаки, 6 котів);
  • Львівський район – 37 (25 лисиць, 4 собаки, 6 котів, 2 ВРХ);
  • Самбірський район – 10 (1 лисиця, 6 собак, 2 кота, 1рись);
  • Стрийський район – 18 (8 лисиць, 6 собак, 4 кота);
  • Червоноградський район – 11 (1 лисиця, 2 собаки, 6 котів, 1 ВРХ, 1 єнотовидний собака);
  • Яворівський район – 12 (7 лисиць, 4 собаки, 1 кіт);
  • м. Львів – 4 (3 собаки, 1 кіт).

Слід наголосити, що станом на 30.12.2024 Львівська область є другою по чисельності серед сказу тварин в Україні. На сьогоднішній день в Україні зареєстровано 1296 випадків сказу. Найбільше випадків зареєстровано: Дніпропетровська область – 188 випадків, Львівська область 117 випадків, Кіровоградська область – 113 випадків, Харківська – 93 випадки, Черкаська – 83 випадки.

Це зумовлено, в першу чергу, безвідповідальним ставленням власників домашніх тварин та нехтуванням обов’язковою щорічною вакцинацією тварин проти сказу, яка передбачена чинними нормативно-правовими актами з профілактики сказу та Правилами утримання домашніх тварин в населених пунктах, що несе за собою адміністративну відповідальність.

Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до державних лікарень ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.

Інформативні матеріали щодо небезпеки сказу, його проявів, профілактики Ви знайдете за посиланням: https://dpss.gov.ua/bezpechnist-harchovih-produktiv-ta-veterinarna-medicina/epizootichna-situaciya/informatsiini-materialy?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0clGjELAuH2K_MHahahRITsvBoyLWWJTsOkJC0Az06pdjKfo-q-w4PrEU_aem_pEu9tlutnVWxsEYANvKI0Q

 

Державні сайти України