gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Західний квітковий трипс

Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.) – небезпечний карантинний шкідник, який може заселяти і пошкоджувати понад 250 рослин, що відносяться до більше ніж 65 ботанічних родин. У відкритому ґрунті шкідник робить шкоду абрикосам, нектаринам, персикам, сливам, гороху, томатам, полуниці, трояндам тощо. В Україні західний квітковий трипс – це насамперед шкідник рослин, які вирощуються в закритому ґрунті. Найбільшої шкоди завдає квітковим.

Імаго і личинки західного квіткового трипса висмоктують клітковий сік з рослинної тканини. Спочатку це викликає появу жовтих некротичних плям, своєрідної штрихуватості; поступово ці штрихи та плями зливаються. Пошкоджена рослинна тканина відмирає, в результаті утворюються отвори; листя в’яне та опадає.

Окрім прямої шкоди, спричиненої живленням шкідника, значні втрати врожаю зумовлені також й тим, що трипс є переносником збудників вірусних захворювань рослин – тосповірусів. Особливо небезпечними є вірус плямистого в’янення томатів та вірусу смугастості тютюну.

Шкідник розповсюджується у всіх стадіях розвитку при перевезенні заселених імаго, яйцями чи личинками квітів, овочів та інших пошкоджуваних рослин або в ґрунті вазонних культур, торфі. Таким пасивним способом трипс долає значні відстані між континентами та країнами. Розповсюдження шкідника можливе також з пакувальним матеріалом плодоовочевої та квіткової продукції (ящики, коробки, картон, папір, тирса), на транспортних засобах (літаки, потяги, автотранспорт). Трипси легко переносяться вітром, тому постійно існує небезпека повторного зараження.

З метою виявлення західного квіткового трипса протягом вегетаційного періоду проводиться фітосанітарний моніторинг теплиць, де вирощують квіткові та овочеві культури. При цьому враховують, те що трипси надають перевагу найбільш освітленим ділянкам і накопичуються на квітах серед тичинок або серед пелюсток, їх також можна виявити на листках, як з верхньої, так і з нижньої сторони. Для відловлювання західного квіткового трипса використовують кольорові клейові та феромонні пастки. Для моніторингу шкідників найефективнішим є використання пасток синього кольору. Дуже важливо не допустити потрапляння шкідливого організму в тепличне господарство

З метою запобігання проникненню на територію України регульованих шкідливих організмів імпортні об’єкти регулювання мають бути вільними від карантинних організмів.

 

 

Державні сайти України