gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Недопущення введення в обіг неякісного та фальсифікованого насіння

Кожен покупець повинен бути впевненим, що насіння, яке він купує є оригінальним та відповідає стандартам якості. На сьогодні триває реалізація насіння та садивного матеріалу сільськогосподарських культур. Чинним законодавством передбачені основні вимоги до суб’єктів господарювання, які займаються реалізацією насіння та садивного матеріалу.

З метою недопущення в обіг неякісного насіння та запобігання придбанню споживачами фальсифікованого насіння та садивного матеріалу, відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки в межах своїх повноважень інформує:

Згідно зі ст. 12 Закону України “Про насіння і садивний матеріал”, реалізовувати  насіння та садивний матеріал мають право:

  • фізичні особи-підприємці та юридичні особи, за умови включення їх до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом;
  • фізичні особи-підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, за умови наявності сертифікатів на насіння та додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.

Відповідно до ст. 15 Закону України “Про насіння та садивний матеріал”, насіння й садивний матеріал вводять в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

  • насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;
  • насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

Згідно зі ст. 17 Закону України “Про насіння і садивний матеріал”, кожна партія насіння й садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами:

  • насіння – сертифікатами, що засвідчують його сортові та посівні якості;
  • садивний матеріал – сертифікатами, що засвідчують його сортові та товарні якості.

Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується ДСТУ 6006:2008:

  • відповідно до п. 12.2 цього стандарту, кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості насіння (додаток 1).

Реалізація насіння або садивного матеріалу без супровідних документів про їхні походження та якість заборонені законодавством України. Супровідні документи повинні зберігати на місці торгівлі та пред’являти на вимогу покупця.

Звертаємо увагу, що на території  Львівської області визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу (аналізування чистоти і відходу насіння, схожості та енергії проростання, вологості, маси 1000 насінин, зараженості хворобами, заселеності шкідниками) проводить Державна установа «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія». По завершенню випробувань видається висновок фітосанітарної експертизи, протокол випробувань проб насіння. Установа знаходиться за адресою: м. Дубляни, вул. Шевченка,1а, Львівський р-н, тел. (032)222-20-04.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про насіння та садивний матеріал”, особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно з законом.

Суб’єкт насінництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалізацією та використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Умисне виробництво та/або заготівля, та/або пакування, та/або маркування, та/або затарювання, та/або пропонування до продажу, та/або зберігання фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу з метою продажу – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від п’яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією фальсифікованої продукції, обладнання для вироблення фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу.

За детальною інформацією та консультаціями звертайтесь до спеціалістів відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області  (м.Львів, вул.Замарстиніська , 49 тел. (032)231-81-06).

 

Державні сайти України