gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

До відома суб’єктів насінництва та розсадництва, які планують займатися вирощуванням та реалізацією насіння та садивного матеріалу

Відділ нагляду в насінництві та розсадництві Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області нагадує, що затверджено форми  заяв про включення юридичної/фізичної особи до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва та форми заяв про внесення змін до відомостей про юридичну/фізичну особу, які містить Державний реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.06.2016 року «Про затвердження форм заяв, які подаються для включення заявника до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва та для внесення змін до відомостей, які містить такий реєстр».

Згідно Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» (Стаття 39. Майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин: пункт 1 «Майновими правами інтелектуальної власності на сорт рослин є право володільця патенту на використання сорту та виключне право на дозвіл чи заборону використання сорту іншими особами») суб’єкти насінництва та розсадництва укладають ліцензійну угоду з власником сорту, в якій передбачається обсяг прав, що передаються: право на виробництво або відтворення (розмноження),  доведення до кондиції з метою розмноження, пропонування до продажу і/або продаж, продаж або інший комерційний обіг, зберігання для будь-якої із зазначених цілей тощо.

Згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал»  стаття 15  Введення в обіг насіння і садивного матеріалу: «Насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

-насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

-насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

-садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва».

Стаття 17 Визначення сортових і посівних якостей насіння і садивного матеріалу: «Визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу здійснюється шляхом інспектування, ділянкового та лабораторного сортового контролю на відповідність сорту морфологічним ознакам, визначеним при його реєстрації.

Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами: насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості; садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.

За результатами визначення сортових якостей аудитор з сертифікації (агроном-інспектор) видає акт польового оцінювання, який є підставою для видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння та/або садивного матеріалу.

Визначення посівних якостей насіння та/або садивного матеріалу шляхом аналізування проб, відібраних від партій насіння та/або садивного матеріалу, здійснюється лабораторіями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Визначення посівних якостей насіння або товарних якостей садивного матеріалу здійснюється органом з оцінки відповідності шляхом аналізу проб, відібраних від партій насіння та/або садивного матеріалу аудиторами з сертифікації (агрономами-інспекторами).

Якщо за результатами аналізу проб насіння та/або садивний матеріал відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, на таке насіння та/або садивний матеріал видаються сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу».

Згідно Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал: пункт 13 «Роботу з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу (польове оцінювання) категорій добазового і базового насіння та категорій вихідного і базового садивного матеріалу виконує виключно аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який є посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу».

Пункт  14  «До польового оцінювання насіннєвих посівів або маточних насаджень багаторічних рослин можуть залучатися у разі потреби селекціонери або представники володільця патенту та/або власника майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту» .

Пункт  18 «На підставі акта польового оцінювання орган із сертифікації або його підрозділ, до якого заявником подано заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу, оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, згідно з встановленою формою, видає його заявнику не пізніше десяти робочих днів після попередньої оплати за його видачу та вносить відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

Пункт 26 «Якщо за результатами аналізу проб насіння або садивний матеріал відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, органом з оцінки відповідності видаються сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, згідно з встановленою формою та вносяться відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, видається не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання протоколу випробування».

Працівники відділу нагляду в насінництві та розсадництві  Управління  фітосанітарної  безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області сподіваються на розуміння та дотримання нормативно-законодавчої бази суб’єктами насінництва та розсадництва і розуміння того, що до обов’язків суб’єктів насінництва та розсадництва, крім іншого, відносяться обов’язки щодо ведення насінницької документації по кожному сорту рослин з дотриманням умов терміну її зберігання підприємством, який повинен складати не менше, ніж три роки, а також щодо відшкодування матеріальних збитків споживачу у разі реалізації йому некондиційного насіння.

Державні сайти України