gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Причини та умови виникнення спалахів групових інфекційних захворювань за 2017 р.

Впродовж 2017 року державний нагляд (контроль) у сфері санітарного законодавства Держпродспоживслужбою у Львівській області здійснювався в умовах встановлених законодавством мораторію на проведення планових заходів державного нагляду та певних обмежень проведення позапланових перевірок, що не могло не вплинути на санітарно-епідемічну ситуацію в області, яка протягом 2017 р. була нестабільною, що сприяло  виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань.

Так, спеціалістами Держпродспоживслужби у Львівській області відповідно до повноважень було взято участь у розслідуванні 8 спалахів (7 спалахів гострих кишкових інфекцій та 1 груповий випадок вірусного гепатиту «А»). Підчас спалахів постраждало 150 осіб, в тому числі 37 дітей (24,7%). За період діяльності новоствореної Держпродспоживслужби з кінця квітня 2016р. розслідувано 8 спалахів гострих кишкових інфекцій, де постраждало  123 особи, з них 30 дітей (24,4%).

Спалахи реєструвалися на 5 адміністративних територіях (м.Львів-4, Пустомитівський, Жовківський, Золочівський, Перемишлянський райони по 1 спалаху).

Етіологічна структура спалахів за два останні роки майже незмінна. Так, більшість спалахів гострої кишкової інфекції були викликані сальмонеллами – 53,8%  в 2017 р.та 65,2% в 2016 р.  Гострою кишковою інфекцією – 37,06 % в 2017 р. та 34,7 % в 2016 р. Гострі кишкові інфекції встановленої етіології становили 17,4%, проти 2,54% в минулому році. Відповідно, гострі кишкові інфекції не встановленої етіології – 19,5% проти 32,2%. Окрім цього, зареєстровано груповий випадок вірусного гепатиту «А», де постраждало 4 особи,  що складає 2,67% від всіх постраждалих.

По Україні в 2017 р. переважали спалахи вірусної етіології (ротавіруси, норавіруси). У Львівській області теж зареєстрований один  спалах ротавірусної інфекції в ДНЗ «Казковий світ» в селі Зимна Вода Пустомитівського району, де постраждало 9 дітей, що склало 6,2% від всієї єтіологічної структури захворювання в результаті спалахів.

Слід зазначити, що в 2017 р. лабораторна діагностика при встановленні діагнозів постраждалим в 4 випадках спалахів співпала з результатами лабораторних досліджень продуктів, сировини, змивів та раптових обстежень персоналу, що дало можливість встановити джерело збудника інфекції та підтвердити фактори передачі інфекції.

Виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій пов»язано у більшості випадків з об»єктами, що мають важливе соціальне значення, зокрема закладами громадського харчування – 3 (кафе-бар «Немо» в с. Ясенів Золочівського району, ресторан «Панська Чарка» у м. Львові, готельно-ресторанній комплекс «Арго» у м. Львові); навчальними закладами – 2 (ДНЗ «Казковий світ» у с. Зимна Вода Пустомитівського району та ДНЗ «Львівське міжрегіональне вище професійне училище Залізничного транспорту» у м. Львові); базою відпочинку – 1 (ДП «Тренінговий центр Майдан» в с. Майдан Жовківського району ); закладами торгівл і  – 2 (ТзОВ ринок «Привокзальний» у м. Львові, магазин ПП «Надія» в с. Затемне Перемишлянського району).

В 2016р. спалахи були пов»язані із закладами громадського харчування в 5 випадках,   торгівлі в 1 випадку, закладами  оздоровлення для дорослих і дітей у 2 випадках.

З метою встановлення причин та умов виникнення спалахів спеціалістами Держпродспоживслужби у Львівській області проведено відповідні санітарно-епідеміологічні розслідування даних випадків.

Аналіз проведених розслідувань показав, що основними причинами, що сприяли виникненню спалахів, були грубі порушення санітарного законодавства, а саме: недостатній набір та площа виробничих приміщень, порушення потоковості виробничих процесів  приготування їжі, недотримання товарного сусідства при зберіганні харчових продуктів, технології приготування страв, температурного режиму при зберіганні сировини та готової продукції, дезінфекційного режиму, використання одного і того ж технологічного обладнання для сирої та готової продукції, відсутнє маркування розділового та прибирального інвентарю, допуск до роботи працівників без медичних оглядів, порушення правил особистої гігієни особами, які брали участь у приготуванні страв. Відсутність супровідних документів на частину продукції, використання для приготування страв продуктів невідомого походження, в тому числі споживання продуктів в закладах громадського  харчування виготовлених в домашніх умовах, переукомплектованість дитячого навчального закладу та інше .

Цілий ряд вищезгаданих причин, що сприяли виникненню спалахів підтверджуються і лабораторними дослідженнями, а саме: з 35 проб готової продукції у 18 встановлено бактеріологічне забруднення (51,4 %); з 22 зразків  дослідженої сировини в 10 виявлено відхилення, що склало 45,4%;  кількість позитивних змивів на патогенну і умовно-патогенну мікрофлору з обладнання, інвентарю, рук та санітарного одягу персоналу становила 17,5 %; з 43-х обстежених працівників закладів, у яких сталися спалахи  у  9  виявлені позитивні результати, що склало 20,9%; з 24 зразків  води, відібраних  на мікробіологічні показники, в 2  виявлено  віхилення, що склало 8,3 % .

Всі спалахи були локалізовані в межах одного інкубаційного періоду.            Передача збудників інфекції відбувалася харчовим шляхом в 6 випадках, що склало 75%, та контактно-побутовим шляхом -2 ( 25%).

У трьох випадках встановлено ймовірне джерело збудника інфекції – кухар та реалізатор-носії  (кафе-бар «Немо», ТзОВ ринок «Привокзальний» відповідно) та хворий на вірусний гепатит «А» (студент училища).

Ймовірними факторами передачі послужили курячі крильця (ДП «Тренінговий центр Майдан»), що не пройшли відповідної термічної обробки; риба «скумбрія», придбана на ринку «Привокзальний», оселедець копчений та солений,  придбані в магазині ПП «Надія»; кремові вироби домашнього приготування, принесені і спожиті в кафе-барі «Немо» постраждалими, ресторані «Панська Чарка», готельно-відпочинковому комплексі «Арго» та ряд інших страв, приготовлених з порушенням санітарно-гігієнічних вимог, в тому числі паштет печінковий з м»ясним фаршем.

У ході санітарно-епідеміологічних розслідувань спалахів спеціалістами Держпродспоживслужби у Львівській області вживались відповідні заходи реагування, а саме:  винесено 5 Розпоряджень про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів, складено 6 протоколів про накладання штрафів, вилучено з реалізації 41 кг. небезпечної готової продукції та сировини. Усім керівникам обєктів надано пропозиції та скеровано 6 приписів щодо усунення виявлених порушень, встановлено контроль за їх виконанням.

За ініціативи Держпродспоживслужби у Львівській області в ході розслідування спалахів проведено 4 засідання комісій ТЕБ та НС, 6 матеріалів  направлено до правоохоронних органів, по яких було відкрито 5 кримінальних проваджень.

Окрім цього, протягом 2017 р. розслідувано 7 випадків ботулізму в домашніх осередках з 8 постраждалими, в тому числі 4 дітей. Захворювання у 7 осіб повязані з вживанням м»ясної та рибної  консервної продукції, виготовленої в домашніх умовах та в 1 особи – вживанням копченої риби, придбаної в місцях стихійної торгівлі.  Захворіли 2  мешканців Сокальського району та по 1 мешканцю м.Львова, Жидачівського, Жовківського, Турківського, Буського, Перемишлянського районів.

Даний аналіз прошу взяти до уваги та використання в подальшій роботі.

Державні сайти України