gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Проведено семінар – нараду з актуальних питань бджільництва у Пустомитівському районі Львівської області

Пустомитівським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області спільно з Товариством бджолярів Пустомитівського району 9 лютого 2020 року проведено семінар – нараду з актуальних питань бджільництва: запобігання випадків масового отруєння бджіл при застосуванні засобів захисту рослин та недопущення порушень законодавства у галузі бджільництва. У роботі наради – семінару взяли участь пасічники, керівники та спеціалісти агроформувань району, спеціалісти Держпродспоживслужби.

Державний фітосанітарний інспектор Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Катерина ВЕРЕЩИНСЬКА проінформувала учасників наради-семінару про порядок застосування  хімічних засобів захисту рослин, ведення відповідної документації. Особливу увагу було акцентовано на те, що суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-ти кілометрів від оброблюваних площ. В повідомленні вказується дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Усі проведені хімічні обробки потрібно фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів. Керівникам агроформувань було наголошено про обов’язкову наявність у працівників господарств допусків та посвідчень на право роботи  з пестицидами та агрохімікатами.

Основні  вимоги  санітарного законодавства  щодо безпечного  застосування пестицидів та агрохімікатів  в агропромисловому секторі, зокрема дотримання зон санітарних розривів до населених пунктів, медоносних пасік, відкритих джерел водопостачання, пасовищ, водойм і місць відпочинку під час проведення робіт із застосуванням пестицидів та агрохімікатів – довів до відома учасників наради Михайло СВІЛЯК – головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства районного управління Держпродспоживслужби.

Начальник Пустомитівського районного управління Роман САДОВИЙ детально проінформував про порядок реєстрації пасік, ветеринарно-санітарні  вимоги до них, заходи з боку аграріїв та пасічників  щодо  захисту бджіл від хімічного токсикозу та алгоритм дій у випадку отруєння  бджіл хімічними засобами захисту рослин. Зокрема він повідомив, що в законодавстві України визначено дві форми реєстрації пасіки:

– реєстрація пасіки, як потужності з первинного виробництва харчових продуктів згідно Закону України «Про основні принцип та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

–  реєстрація пасіки, як потужності з утримання бджіл, згідно Порядку реєстрації пасік.

Пасічникам було наголошено на обов’язковій реєстрації пасік та своєчасному інформуванні органів місцевого самоврядування і користувачів с-г угідь про місце розміщення своїх пасік. При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл необхідно дотримуватися вимог Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, пасічник має ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

Доповідач роз’яснив пасічникам алгоритм дій при отруєнні бджіл пестицидами. Згідно Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами для фіксування випадку отруєння бджіл необхідно повідомити орган місцевого самоврядування, суб’єкт господарювання, Держпродспоживслужбу, звернутися до національної поліції із заявою. Після цього проводиться невідкладне обстеження пасіки комісією, складання акту та відбір проб бджіл та рослин зі слідами пестицидів. Термін відправки проб на дослідження не повинен перевищувати двох діб. Маючи акти комісійного обстеження та результати досліджень, що підтверджують факт отруєння, слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків. Якщо згоди не досягнуто – слід звертатися до суду. Налагодження конструктивної співпраці пасічників, аграріїв та органів влади стане запорукою успішного розвитку бджільництва.

Про обов’язкові профілактично – діагностичні заходи на пасіках району, порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку, вартість ветеринарних послуг, пов`язаних з обстеженням пасік та видачею ветеринарних документів, доповів начальник Пустомитівської районної лікарні ветмедицини Зіновій ГУРСЬКИЙ.

Під час роботи наради – семінару між учасниками відбувся конструктивний обмін думками та інформацією. На всі  порушені питання спеціалісти Держпродспоживслужби надали  вичерпні та кваліфіковані роз’яснення.

Державні сайти України