Згідно з статистичними даними ВООЗ, станом на ранок 11 березня 2020 року світі зареєстровано 119 132 випадків захворювання COVID-19, з них 4284 закінчились смертю, у той же час 65 776 (55,2%) осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 38 176 випадків у 108 країнах. На території Європейського регіону зареєстровано 18 057 випадків захворювання COVID-19 та 715 летальних випадків, з яких найбільша кількість – у Італії.
В Україні зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок COVID-19. Загалом за весь період Центр громадського здоров’я України отримав 43 підозри про захворювання на COVID-19.
Віруси грипу та COVID-19 схожі як за клінічним перебігом захворювання, так і за механізмом передачі. Однак, зазначені збудники відрізняються швидкістю передачі: грип має більш короткий середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) та більшу швидкість поширення, ніж у вірусу COVID-19. Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції більш серйозніші, ніж спостерігається при грипі.
Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
На даний час немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для COVID-19.
Відповідно, ВООЗ закликає всі країни підготуватися до можливого поширення COVID-19 шляхом підготовки систем екстреного реагування; підвищення здатності виявлення пацієнтів і їх лікування; забезпечення лікарень приміщеннями, витратними матеріалами і необхідним персоналом; розробка екстреної медичної допомоги.
ВООЗ розробило ряд елементарних правил, дотримання яких дозволить запобігти як захворюванню коронавірусною інфекцією COVID-19, так і грипом.:
· Регулярно мийте руки з милом та обробляйте спиртовмісним засобом.
· Дотримуйтеся правил респіраторної етики: при кашлі та чханні прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя; відразу викидайте серветку в контейнер для сміття з кришкою і обробляйте руки спиртовмісним антисептиком або мийте їх милом.
· Дотримуйтеся дистанції у громадських місцях: тримайтеся від людей на відстані мінімум 1 метра, особливо якщо у них кашель, нежить і підвищена температура.
· По можливості, не чіпайте руками очі, ніс та рот.
· При підвищенні температури, появі кашлю і ускладненні дихання якомога швидше звертайтеся за медичною допомогою.
· Дотримуйтеся звичайних правил гігієни при відвідуванні продуктових ринків, де продається м’ясо, птиця або інші продукти тваринного походження.
· Не вживайте в їжу сирі або ті продукти тваринного походження, які не пройшли належну термічну обробку.
· Якщо ви кашляєте або чхаєте – носіть маску.
У зв’язку із поширенням COVID-19 в світі, громадянам України рекомендується тимчасово утриматися від поїздок до країн або окремих територій держав, найбільш уражених вірусом. Зокрема до Іспанії, північних регіонів Італії, Франції, В‘єтнаму, Республіки Корея, Японії, Ірану.
CDC оприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:
- Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
- Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
- Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.
- Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.
- При плануванні відряджень варто дотримуватися рекомендацій https://bit.ly/2HCKKW0
Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 03.02.2020 №93-р «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої короновірусом 2019-nCoV», яким затверджено «Національний план протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, на 2020 рік».