gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Літо – період відпочинку, чи кишкових інфекцій?

Сезонність інфекційної захворюваності залежить від багатьох факторів. В літній період підвищення температурного режиму навколишнього середовища, вживання великої кількості термічно необробленої продукції, вихід людей в природні осередки біля водоймищ та часте переміщення населення сприяє виникненню та поширенню певної інфекційної захворюваності.

Гострі кишкові інфекції — це група  інфекційних хвороб, що характеризуються ураженням шлунково-кишкового тракту з порушенням водно-мінерального обміну, загальною інтоксикацією. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові м′ясні страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються “із запасом”, що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

Найдієвішими методами профілактики інфекційних захворювань, що виникають при потраплянні забруднених харчових продуктів мікроорганізмами в організм людини є:

  • Після прогулянки, перед приготуванням та перед вживанням їжі слід ретельно мити руки з милом.
  • Не слід вживати продукти сумнівної якості. Купуючи продукти на ринку, звертайте увагу на умови їх зберігання. Особливо небезпечними є продукти, куплені в місцях стихійної торгівлі. Уже розпочався сезон свіжих овочів, щоб  овочі  не стали джерелом небезпечних мікробів або навіть гельмінтів, їх слід особливо ретельно вимивати під  проточною питною водою, а потім обдати окропом. Скоро в продажі з’явиться полуниця та черешня, ягоди слід неодмінно мити, навіть якщо вони виглядають чистими. Це позбавить їх збудників хвороб та зменшить кількість пестицидів.
  • Не слід вживати сире молоко, піддавайте молоко завжди термічній обробці.

Готуючи їжу, слід пам’ятати, що сирі продукти, зокрема птиця, м’ясо, риба, молоко тощо, часто заражені збудниками ГКІ.  Запорукою  знищення збудників є ретельне проварювання або прожарювання продуктів.

  • Влітку готові страви бажано вживати одразу після приготування. Страви кімнатної температури, які до того ж зберігаються без дотримання належних умов, є ідеальним середовищем для розмноження мікроорганізмів. Якщо ви готуєте із запасом чи у вас залишилась частина страви, слід пам’ятати, що зберігати виготовлені страви без холодильника влітку можна не більше двох годин. Плануєте поїзду на природу – придбайте термопакет та холодовий елемент. Холодовий елемент попередньо заморозьте та вставте в термосумку з продуктами, коли будете вирушати в поїздку.

Розігрівати заздалегідь приготовані страви слід за температури не нижчої ніж 100 °С. Це надійний спосіб уберегтися від мікроорганізмів, які могли розмножуватися в їжі в процесі її зберігання. Слід завжди зберігати продукти харчування, дотримуючись умов і термінів придатності, зазначених на упаковці.

  • Потрібно пам’ятати про чистоту на кухні.
  • Для пиття та приготування їжі слід використовувати воду тільки гарантованої якості, адже в неякісній воді може міститись збудник гепатиту А, дизентерії, паразитозів. Якщо ви маєте сумніви щодо її характеристик, ліпше додатково прокип’ятити воду.

 

Будьте здорові!

Державні сайти України