gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Актуальні питання щодо можливого негативного впливу на середовище життєдіяльності людини через функціонування полігонів твердих побутових відходів у Львівській області та шляхи усунення даної проблеми

За даними Світового банку, людство виробляє більше 2 млрд тонн сміття на день, що складає в середньому близько 800 г на одну людину. Експерти прогнозують, що з сучасними темпами продукування відходів, їх кількість може зрости майже до 3,5 млрд тонн до 2050 року. Щороку українці продукують 11 млн тонн сміття, це десь 300 кг на людину. Майже все сміття в Україні захоронюють на звалищах. В країні переробляють лише 3% відходів.

У Львівській області за даними екологічного паспорту нараховується 41 несанкціонованих сміттєзвалищ. Загальна площа земель, зайнята під сміттєзвалищами, перевищує 46 га. На об’єктах захоронення твердих побутових відходів в області (21 сміттєзвалище) у більшості відсутня проектна документація про відведення земельної ділянки, документи, що засвідчують право на землю, за винятком рішень органів місцевого самоврядування. На даний час в області відсутні діючі сміттєпереробні та сміттєспалювальні заводи.

На більшості сміттєзвалищ відсутні свердловини для контролю забруднення підземних вод, не проводиться систематичний лабораторний контроль за станом забруднення атмосферного повітря,  води відкритих водойм,  підземних вод у зоні сміттєзвалищ та на межі санітарно-захисної зони.  Відсутні збірники для фільтрату, території сміттєзвалищ не розбиті на карти, відповідно складування  проводиться по значній частині площі,  а не на виділеній карті з відповідним ущільненням грунтом або іншим інертним матеріалом, не влаштовується по периметру  територій  сміттєзвалищ легка огорожа, не виконані водовідвідні канави, роздільні системи збирання фільтрату  та  поверхневих стічних вод. Не встановлено шлагбауми при в’їзді на територію сміттєзвалищ побутових відходів.

Стихійні звалища – це ділянки землі, на яких безконтрольно зберігаються побутові, а іноді й будівельні та інші відходи. Часто для зменшення об’єму відходів звалища підпалюють. Такий підхід є неприпустимим, оскільки звалища є вагомим джерелом забруднення атмосферного повітря та водного середовища. Жоден із таких самовільно створених пунктів скидання відходів не обладнаний відповідним чином, продукти гниття і розпаду потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, які є джерелом водопостачання для багатьох мешканців Львівщини. Нерідко сміття розлітається навкруги через відсутність обвалування периметру місць складування і будь-якого впорядкування.

Також,  хочемо зазначити, що під час горіння твердих побутових відходів вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, хвороби органів кровообігу, знижують імунітет людини, оскільки продукти згоряння  містять у своєму складі діоксид азоту, чадний газ, важкі метали та особливо шкідливі речовин діоксин та бензпірен, що сприяють розвитку захворюваннь різної етіології у людини. Крім того звалища сміття є середовищем для розмноження комах та гризунів, які є збудниками та переносниками різних небезпечних інфекційних захворювань ( лептоспіроз, сказ, енцефаліт та ін.).

Розв’язання проблеми безпечного поводження з відходами в області можливе через:

– впровадження обов’язкової системи роздільного збору, сортування й сепарації сміття і систему вторинної переробки твердих побутових відходів;
– розробка пакету законодавчих документів щодо безпечного вирішення проблеми сміття;

– посилення боротьби зі стихійними звалищами і наслідками їх існування;
– проведення науково-дослідних робіт зі створення екологічно чистих технологій переробки та знешкодження промислового й побутового сміття;
– проведення інформаційно-освітньої кампанії з роз’яснення необхідності належного збору сміття для його подальшої утилізації.

– створення сучасних сміттєсортувальних ліній, полігонів та спеціалізованих підприємств зі оброблення твердих побутових відходів.

Державні сайти України