gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

БЕЗПРИТУЛЬНІ ТВАРИНИ ТА СУСПІЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!

З початку війни кількість безпритульних тварин значно зросла, а заклади, які ними опікуються, переповнені. Унаслідок війни в Україні кількість тварин у притулках і на утриманні зооволонтерів зросла в середньому на 60%. Зокрема, на 20-30% зросла кількість тварин у притулках у тилових областях, на 60% – у зооволонтерів у прифронтових областях та на 100% і більше – у притулках прифронтових областей. Більшість тварин, яким надано притулок під час повномасштабної війни – це домашні, кинуті господарями під час евакуації.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» безпритульними тваринами вважаються домашні тварини, які залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини.

Згідно з пунктом 2 статті 341 Цивільного кодексу України, у разі відмови особи, у якої бездоглядна домашня тварина була на утриманні та в користуванні, від набуття права власності на неї, ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено.

Відповідно до  частини четвертої статті 24 Закону України «Про захист тварин від жорсткого поводження», для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції безпритульних тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах. На території Львівської міської територіальної громади даним підприємством є ЛКП «ЛЕВ», яке підпорядковане Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Порядок регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 720. Даний Порядок визначає механізм регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини.

Пунктом 4 цього Порядку визначено, що з метою ефективного, дієвого, економічно доцільного та суспільно прийнятного механізму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами органи місцевого самоврядування розробляють та затверджують місцеві програми регулювання чисельності безпритульних тварин у населених пунктах. Під час розроблення відповідних програм місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування керуються законодавством про захист тварин від жорстокого поводження.

Отже, відповідальність за безпритульних тварин покладається виключно на територіальні громади, на території яких їх було виявлено!

Керуючись чинними нормативно-правовими актами, після тимчасового утримання відловлених тварин на території комунальних служб або підприємств з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах дані тварини можуть бути повернуті їх власникам або уповноваженим особам, повернуті до ареалу їх перебування (місць вилову) для вільного проживання або ж передані до притулків для тварин.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» для утримання безпритульних тварин необхідно створювати притулки для тварин, які можуть створюватися органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами. Притулки для тварин діють за рахунок коштів їх власників, а також будь-яких інших не заборонених законом джерел. На сьогоднішній день лише на території м. Львова зареєстровані такі притулки для тварин, як Тваринний притулок «Милосердя», «Домівка врятованих тварин», «Притулок для диких тварин» тощо.

Діяльність притулків спрямована на створення відповідних умов утримання безпритульних тварин, забезпечення виконання заходів та місцевих програм з регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами та пошуку тваринам нових власників, які розробляються та затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства про захист тварин від жорстокого поводження.

Ніколи не варто забувати, що ця війна жорстока до всіх, і наші улюбленці страждають від неї так само, як і ми всі. Ми можемо про них попілкуватися, допомогти та врятувати, і це на сьогодні є нашим обов’язком.

У нормативно-правових актах чітко зазначено, що до повноважень лікарів ветеринарної медицини не входить відлов безпритульних тварин. Лікарні ветеринарної медицини створені для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів. Так, державні лікарні ветеринарної медицини у Львівській області проводять вакцинацію тварин проти сказу вакциною «Rabistar rеd». Вакцинація є безкоштовною для власників тварин.

 

Перелік державних лікарень ветеринарної медицини Львівської області:

Львівська міська державна лікарня ветеринарної медицини

м. Львів, вул. Промислова, 9

+380322522724

 

Дрогобицька районна державна лікарня ветеринарної медицини

м. Дрогобич, вул. Пилипа Орлика, 15

+380324410896

+380980966661

 

Золочівська районна державна лікарня ветеринарної медицини

с. Ясенівці, вул. Львівська, 2а

+380326552041

+380676821317

 

Львівська районна державна лікарня ветеринарної медицини

м. Жовква, вул. Дорошенка, 73

+380325222209

+380325221164

+380677701867

 

Самбірська районна державна лікарня ветеринарної медицини

с. Рудня, вул. Бісківська, 1

+380323642337

 

Стрийська районна державна лікарня ветеринарної медицини

с. Добряни, вул. Львівська, 9

+380324558470

 

Червоноградська районна державна лікарня ветеринарної медицини

м. Сокаль, вул. Чайковського, 64

+380325773053

+380973576026

 

Яворівська районна державна лікарня ветеринарної медицини

м. Яворів, вул. Січових Стрільців, 5

+380325921757

Державні сайти України