Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), кількість людей, які захворіли на кір в Україні є найбільшою у світі за підсумками 2018 року. У повідомленні цих організацій зазначається, що найбільший приріст випадків кору у 2018 році спостерігався в Україні, Філіппінах та Бразилії. Сумарна кількість хворих на кір в Україні була вищою, ніж у решта країн Європейського регіону, разом узятих. Показники захворюваності на кір в Україні станом на початок 2019 року майже такі ж, що фіксували у довакцинальний період 1968 року. Згідно з даними Центру громадського здоров’я МОЗ України за січень – лютий 2019 року на кір в Україні захворіло більше 20 тисяч людей, з них більша половина – діти. Загалом з початку спалаху кору померло 31 людина. Ситуація з захворюваності на кір загострилась з кінця 2018 року і триває дотепер.
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що спричиняється вірусом кору, передається повітряно-краплинним шляхом, характеризується гарячкою, катаральним запаленням слизових оболонок дихальних шляхів, очей та характерним етапним висипом на тілі. Внаслідок цієї хвороби виникають серйозні ускладнення (пневмонія, отит, ларингіт, енцефаліт), що в результаті може призвести до інвалідності і навіть смерті.
ВООЗ нагадує, що кір – захворювання, заразніше ніж гарячка Ебола, туберкульоз або грип. Вірус може жити у приміщенні протягом 2-х годин після того, як інфікована людина залишила його.
На даний час ряд превентивних заходів, зокрема спецоперація з додаткової вакцинації школярів Львівщини проти кору, призвели до поступового зниження рівня захворюваності на кір.
Так, за даними ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» з початку року захворіли на кір по первинних діагнозах 4387 осіб, в т.ч. 2963 дитини, 1424 дорослих. У 2019 році за тиждень (07.03-13.03) зареєстровано 186 випадків кору, в т.ч. 139 дітей до 17р., що становить 74,7%, серед дорослих – 47 випадків (25,3 %). За попередній тиждень (28.02-06.03) – 218 випадків. Найбільше випадків зареєстровано у віковій групі – 5-9 років. 78,4% захворівших дітей не були вакциновані проти кору. Госпіталізовано з діагнозом кір в інфекційні стаціонари області 104 особи ( 55,9%), у тому числі 72 дитини віком до 17 років. Станом на 18.03.2019р. всього захворіло 43 особи, з них 29 дітей у віці до 17 років.
Найвищі показники захворюваності на кір реєструвались у містах – Львів, Дрогобич, Червоноград, районах – Пустомитівському, Яворівському, Стрийському, Дрогобицькому та Городоцькому.
Не зважаючи на те, що рівень захворюваності на кір дещо знижується, і надалі ця недуга продовжує забирати життя. Так, цьогоріч померла 36- річна львів’янка, яка не була вакцинована. У Львові 19.03.2019р. від ускладень кору помер хлопчик з Мостиського району, якому ще не виповнилося трьох років.
У березні цього року на Рівненщині померла від кору 9-ти річна дівчинка. Дитина мала документи про щеплення, однак лабораторні дослідження показали, що захисного титру антитіл проти кору у дівчинки не було. Батьки!!! Замисліться над тим, чи варто купувати довідки про фіктивні щеплення!
Ліків від кору не існує. Єдиний спосіб захистити дітей і себе – своєчасна вакцинація за календарем щеплень. Зараз використовуються безпечні та ефективні вакцини, які щороку рятували майже мільйон життів протягом останніх двох десятиліть, в т.ч. у багатьох європейських країнах та США. Вакцинуватись за календарем і надолужити всі пропущені щеплення можуть безкоштовно всі діти до 18 років, дорослі з груп ризику (військові, учасники ОСС, студенти, педагоги, медики), а також ті, хто контактував з хворим на кір. Направляють на щеплення сімейні лікарі. Усі інші дорослі, які б хотіли провести вакцинацію, можуть звертатись у приватні кабінети щеплень.