Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області проводить постійний моніторинг цін на соціально значущі продукти харчування та задля уникнення критичної ситуації на роздрібному ринку продуктів харчування у зв’язку з коливанням курсу валюти, закликає суб’єкти господарювання не допускати необґрунтоване підвищення цін на товари, що мають істотну соціальну значущість для населення.
Так, відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) у сфері ціноутворення, встановлено, що «державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:
1) установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності;
розміру постачальницької винагороди;
розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни»,
На даний час на ринку продовольчих товарів застосовуються одночасно наступні методи державного регулювання цін:
– 1. Шляхом установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання: граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більш як 10 % при формування цін на такі продукти, як:
борошно пшеничне вищого сорту, молоко пастеризоване жирністю 2,5%(у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча, четвертина тушки курячої), батон, олія соняшникова рафінована,
відповідно до п. 41-12 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами та доповненнями).
– 2. Шляхом запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни на товари, які мають істотну соціальну значущість, а саме:
крупу гречану, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого сорту, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча, четвертина тушки курячої), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5 відсотка, батон, олія соняшникова рафінована, (виключно вітчизняного виробництва, крім товарів, маркованих як органічна продукція),
відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (зі змінами та доповненнями).
Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктом господарювання у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об’єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):
- на 15 відсотків і більше – за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, – за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, – за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.
Звертаємо увагу, що Держпродспоживслужба на своєму офіційному веб-сайті забезпечила вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до автоматичного Реєстру відомостей роздрібних цін на товари, який ведеться в електронному вигляді. Внесення відомостей до Реєстру цін здійснюється безоплатно.
З огляду на викладене, Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області наголошує операторам ринку продовольчих товарів області на неприпустимості безпідставного підвищення роздрібних цін на продукти харчування та одночасно нагадує, що за порушення держдисципліни цін суб’єкти господарювання несуть відповідальність відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.