gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Дотримання вимог Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів №15 «Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу у міжнародній торгівлі»

Дерев’яний пакувальний матеріал (ДПМ) – це матеріал, який виготовлений з деревини та використовується для закріплення, захисту або переміщення товарного продукту (піддони, бруски та ін.) під час перевезення вантажу різного походження.

Відомо, що тара, яка виготовлена з деревини, може переносити та поширювати небезпечні карантинні організми сільськогосподарських та лісових культур, які негативно впливають на здоров’я лісових насаджень та біологічну різноманітність.

Для недопущення розповсюдження небезпечних шкідливих організмів з дерев’яною тарою запроваджений Міжнародний стандарт з фітосанітарних заходів № 15 «Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу у міжнародній торгівлі» (МСФЗ № 15), в якому описані фітосанітарні заходи та правила. Дія цього стандарту поширюється на весь пакувальний матеріал з деревини товщиною більше 6 мм: пакувальні блоки, коробки, пакувальні ящики, кріпильна деревина, піддони, кабельні барабани, котушки/бобіни, які можуть знаходитись майже у всіх вантажах, включаючи і ті, які не підлягають фітосанітарному контролю.

Відповідно до фітосанітарних заходів та вимог МСФЗ № 15, дерев’яний пакувальний матеріал має бути виготовлений з деревини, яка пройшла корування, обробку (термічну або знезараження) та нанесене, на такій тарі, маркування у вигляді штампу з двох протилежних боків. Маркування повинне:

  • мати прямокутну або квадратну форму і розташовуватися в межах обмежувальної лінії з вертикальною лінією, що відокремлює символ від компонентів коду;
  • легко читатися;
  • нанесене фарбою чи шляхом випалювання (фарба повинна бути зеленого або синього кольору, довго та надійно триматись і не переноситись на інші предмети);
  • розташоване в місцях, які добре помітні при використанні;
  • не наноситись «від руки».

Наявність маркування свідчить про проходження відповідної обробки. Маркування включає:

  • у лівій частині – символ та скорочену назву Міжнародної конвенції про захист рослин (IPPC);
  • у правій частині – дволітерний код країни (виробник дерев’яного пакувального матеріалу), код виробника або суб’єкта (виробник дерев’яного пакувального матеріалу), символи обробки (HT– теплова обробка, DH – діелектричне нагрівання, MB або SF – хімічна обробка (фумігація)).

Приклади дозволених форм, які застосовуються при маркуванні дерев’яної пакувальної тари (XX – код країни; 00000 – код виробника, YY – символ обробки):

 

Під час підготовки товару для експорту обов’язково звертайте увагу на використання маркованого матеріалу. Реєстр осіб, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу є на вебпорталі Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням.

Державні сайти України