В Україні реклама дитячого харчування регулюється Законами України “Про рекламу”, «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», та «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Станом на сьогоднішній день в Україні діє заборона реклами дитячого харчування, окрім певних випадків. Слід зазначити, що дана заборона стосується виключно дитячих сумішей, призначених для годування дітей грудного віку протягом перших місяців життя до моменту введення прикорму (дитячі суміші початкові), а також дитячих сумішей, призначених для годування дітей грудного віку разом із прикормом (суміші для подальшого годування). Дітьми грудного віку є діти віком від народження до одного року.
Згідно ст.25² Закону України “Про рекламу” реклама дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування дозволяється у випадках, коли вона розміщена:
– у спеціалізованих виданнях (у тому числі електронних) з питань догляду за дітьми грудного віку та/або дітьми раннього віку;
– у наукових фахових виданнях (у тому числі електронних);
– у матеріалах (у тому числі електронних), які поширюються на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики, призначених виключно для осіб, які мають кваліфікацію в галузі медицини, харчування або фармації.
Тобто реклама дитячого харчування дозволена у спеціалізованих джерелах, доступ для яких відкритий для фахових спеціалістів цього напрямку діяльності. Реклама дитячих сумішей початкових повинна відповідати таким вимогам Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»):
– містити інформацію про безумовну перевагу грудного вигодовування;
– забороняється використовуватися малюнки/фото дітей грудного віку, інші малюнки або текст, які ідеалізують такі харчові продукти (крім використання графічних зображень для полегшення впізнаваності дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування, а також для ілюстрації методів приготування таких харчових продуктів);
– забороняється використовувати слова «гуманізований», «материнський», «адаптований» або будь-які однокореневі слова чи похідні від них будь-якою мовою;
– містити напис «Важливе повідомлення» або «Важливо», або «Важлива інформація» перед вказівкою про те, що дитяча суміш призначена для дітей грудного віку від народження, якщо вони не годуються грудним молоком; про переваги грудного вигодовування та рекомендації про використання такого харчового продукту виключно за порадою незалежних від операторів ринку осіб, які мають кваліфікацію в галузі медицини, харчування, фармації.
Необхідно наголосити, що зазначена реклама може містити лише науково підтверджену інформацію, а також інформацію, яка не справляє враження, що штучне вигодовування є рівноцінним або має переваги порівняно із грудним вигодовуванням. Саме грудне вигодовування є найкращою їжею для дитини, оскільки, можливість харчуватися молоком матері надзвичайно важлива для збереження життя, підтримання життєдіяльності та розвитку дитини.
Щодо реклами дитячих сумішей для подальшого годування, то така реклама повинна містити інформацію про безумовну перевагу грудного вигодовування; забороняється використовувати слова «гуманізований», «материнський», «адаптований» або будь-які однокореневі слова чи похідні від них будь-якою мовою; така реклама повинна відрізнятись від реклами дитячих сумішей початкових.
Відповідно до Закону України “Про рекламу” дозволяється реклама дитячих сумішей для подальшого годування, за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, про визнання України країною, що не належить до країн з високим ступенем ризику дитячої смертності.
Необхідно наголосити, що окрім вищевказаних законодавчих вимог та норм, відповідно до ст.32¹ Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», просування на ринок, у тому числі реклама, дитячих сумішей початкових та дитячих сумішей для подальшого годування не може здійснюватися шляхом розповсюдження зразків такого дитячого харчування або пов’язаних з таким дитячим харчуванням товарів, у тому числі шляхом:
- розповсюдження видань (у тому числі електронних), крім випадків, передбачених законом;
- реалізації за зниженими цінами;
- розповсюдження талонів (купонів), що дають право на знижку;
- надання іншого товару у разі реалізації зазначеного дитячого харчування або навпаки.