gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Фітосанітарні інспектори проводитимуть обстеження на виявлення капрового жука

Капровий жук (Trogoderma granarium Everts.) – небезпечний карантинний шкідник зернових запасів. Походить жук з Індії, де його вперше виявили в 1894 році. Згодом шкідника було завезено до Європи та Америки. Шкідник широкий поліфаг – пошкоджує до 100 видів продукції: зерно, зернопродукти, насіння, солод, макуха, горіхи, сухі дріжджі, молочний порошок, папір,  джгутові мішки тощо.

Жуки мають колір тіла від світло-жовтого до темно-бурого,  довжина тіла від 1,6 до 3,2 мм, як правило самці менші за самок. Ротові органи гризучого типу, але імаго не живиться. Яйця спочатку молочно-білого кольору, пізніше блідо-жовті, типово циліндричні: 0,7 мм  в довжину і 0,25 мм в ширину.

Личинки світло-жовті з темними поперековими смугами. Все тіло вкрите жорсткими щетинками. Волоски двох типів: прості остеподібні та шипуваті (списоподібні). Прості розкидані по поверхні тіла та голові. Списоподібні – у пучках, що відходять від бічних тергітів.

Велика кількість личинкових шкірок у забрудненій продукції викликає приступи астматичного кашлю у людей.

Імаго живуть не довго. Самки, що спарилися  4-7 днів, не спарені  20-30 днів, а самці  7-12 днів. Імаго не літають і не харчуються. Зимують личинки у щілинах, тріщинах стін, паперовій тарі, старих мішках. Якщо температура стає нижчою 25 °С протягом тривалого часу личинки впадають в діапаузу. Виживають за температурою до мінус 8 °С. При несприятливих умовах личинка зберігає життєздатність до 4 років.

Самостійне проникнення жука на нові території вкрай обмежене. Поширення відбувається з вантажами, пустими мішками, в обшивці суден та сухих вантажних контейнерів на стадії личинки.

Капровий жук – небезпечний шкідник переважно у сухих спекотних умовах, здатний за короткий час повністю знищити запаси зерна та бобових. Найімовірніше проникнення жука на стадії личинки. Капровий жук може пошкоджувати різноманітні пакувальні матеріали.

Основним фітосанітарним заходом є обмеження  ввезення усіх видів зернових продуктів із країн розповсюдження капрового жука.

З метою виявлення капрового жука в складських приміщеннях державними фітосанітарними інспекторами систематично проводиться обстеження візуально, за допомогою харчових принад та феромонних пасток. Візуально оглядають стіни, підлогу, дахи, складське обладнання, інвентар. При цьому оглядають щілини та тріщини в підлозі. Ретельно досліджуються усі залишки, пил, сміття. Також обстеженню підлягає зовнішня сторона складу і прилегла до нього територія. Для харчових принад використовують підсмажене насіння соняшнику, яке кладуть в марлеві мішечки, розкладають їх в складах. Через 10-14 днів їх збирають і надсилають до фітосанітарної лабораторії для проведення експертизи.

При виявленні живих особин капрового жука у сховищах на всі заражені партії вантажу та об’єкти накладається карантин. Кожен склад разом з продукцією та устаткуванням знезаражується під газонепроникним покриттям (плівкою) методом фумігації.

Протягом 3-х років за такими складами здійснюється нагляд, застосовуються харчові принади та феромонно-харчові пастки. Через 3 роки після останнього виявлення живих особин карантин може бути знятий.

 

 

 

Державні сайти України