З метою своєчасного виявлення та контролю шкідливих організмів, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки проводять систематичний фітосанітарний моніторинг агроценозів.
Спостереження за змінами динаміки розвитку шкідників та моніторинг розвитку хвороб у посівах сільськогосподарських культур проводився у господарствах Львівської області на загальній площі 3 596 га, зокрема:
- 1 597 га — озима пшениця
- 571 га — озимий ріпак
- 390 га — цукрові буряки
- 297 га — соя
- 243,6 га — картопля
- 218 га — озимий ячмінь
- 100 га — кукурудза
- 82,5 га — сад (яблуня)
- 45 га — яра пшениця
- 27 га — овес
- 25 га — вишня
Кліматичні умови травня видались прохолодними та вологими. Середня температура повітря становила +8,3…+11,7 °C, що на 3,0–3,8 °C нижче кліматичної норми. Спостерігались заморозки до –1 °C. Рівень опадів досягав 86–112 % від норми, місцями випадали зливи з грозами, градом і сильним вітром.
Такі погодні умови значно вплинули як на ріст і розвиток сільськогосподарських культур, так і на розвиток та заселення шкідників.
Метеорологічне літо (перехід середньодобової температури через +15 °C) настало на тиждень пізніше за середньорічні строки.
Через нестачу тепла ріст рослин, зеленої маси був дещо уповільнений. Заморозки негативно вплинули на плодові дерева в період цвітіння, а місцями інтенсивні зливи та вітер призвели до осипання несформованих зав’язей.
Стан сільськогосподарських культур
- Соя: Низькі температури сповільнили проростання. На окремих посівах відмічається ураження сім’ядоль гнилями. На рослинах у фазі першої пари листків (ВВСН 11) спостерігається розвиток бактеріозу.
- Озимі та ярі ячмені, овес: Виявлено ураження листків плямистостями: темно-бура, сітчаста, жовта.
- Озима пшениця: Зафіксовано розвиток септоріозу, бурої листкової іржі, борошнистої роси, гельмінтоспоріозної плямистості.
- Зернові злакові: У першій декаді червня розпочалося відродження личинок злакових п’явиць, активне заселення посівів пшеничним трипсом та злаковою попелицею.
- Озимий ріпак: На нижніх листках рослини спостерігається розвиток переноспорозу та альтернаріозу. В стручках шкодять личинки капустяної стручкової галиці та імаго насіннєвого прихованохоботника. Локально на деяких полях виявлено масовий літ метеликів капустяної молі, відкладені яйця, пошкодження від личинок молі всіх віків та лялечки у сріблясто-білому рихлому коконі, прикріпленому до субстрату.
- Цукрові буряки: Частково шкодять бурякові довгоносики та попелиці. Хвороб не виявлено.
У садових господарствах встановлено феромонні пастки для визначення строків та динаміки льоту імаго яблуневої плодожерки. У промислових садах (яблуня) фіксується літ шкідника в кількості 2–3 екземпляри/пастку за 7 діб. Також спостерігається заселення дерев попелицями та плодовими кліщами.
Спостереження за динамікою розвитку шкідників та хвороб триває. На основні шкідники сільськогосподарських культур надано сигналізаційні повідомлення з відповідними рекомендаціями щодо захисту посівів.