gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області посилюється нагляд за санітарно-епідеміологічною ситуацією в населених пунктах, які постраждали від наслідків стихії

10 червня 2023 року внаслідок інтенсивних опадів та виходу з берегів річки Східничанка відбулось підтоплення домогосподарств та об’єктів соціальної інфраструктури Східницької та Сколівської територіальних громад. Затоплено близько 100-та житлових будинків, 10 готелів, 11 магазинів, 15 автомобілів, пошкоджено 5 мостів місцевого сполучення.

У зв’язку з ситуацією, що склалась, 11.06.2023 відбулось позачергове засідання Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. За результатами заслуховування наслідків надзвичайної ситуації головою обласної комісії з питань ТЕБ і НС  Максимом Козицьким затверджено протокол №5.

У відповідності до протоколу Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області спільно із ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» посилюється нагляд за санітарно-епідеміологічною ситуацією в населених пунктах, які постраждали від наслідків стихії.

Спільно з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування  забезпечується належний рівень проведення санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та лікувально-профілактичних заходів у постраждалих населених пунктах, у тому числі здійснюється відбір проб води для санітарно-хімічних та мікробіологічних досліджень.

З метою недопущення виникнення спалахів інфекційних захворювань на підтоплених територіях розроблено та розповсюджено пам’ятку для населення, котра включає наступні рекомендації:

– не використовувати воду з колодязів та відкритих водойм до стабілізації ситуації та одержання результатів лабораторних досліджень щодо відповідності води вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”;

– водопровідну воду вживати лише термічно оброблену (кип’ячену);

– перед вживанням овочі та фрукти мити водою гарантованої якості (бутильованою, привозною);

– не вживати продукти сумнівної якості, що піддавались підтопленню;

– дотримуватись правил особистої гігієни: перед прийомами їжі обов’язково мити руки з використанням миючих засобів та обробляти дезінфікуючими засобами;

– після миття посуду, ошпарювати його кип’ятком;

– одяг та речі, що були забруднені внаслідок підтоплення, використовувати після прання та дезінфекції.

У разі виникнення будь-яких симптомів інфекційного захворювання (нудоти, блювоти, рідких випорожнень, болів в животі, підвищення температури тіла),  необхідно негайно звернутись за медичною допомогою!

Державні сайти України