Упродовж 14-15 травня 2024 року у м. Києві тривала конференція «Інтервенційна епідеміологічна служба – Україна» (ІЕС), присвячена 6-річчю дії програми – перша когорта українських польових епідеміологів розпочала навчання 14 травня 2018 року. Під час Конференції понад 160 учасників різних структур і відомств підбили підсумки та продемонстрували результати проведених досліджень.
У Конференції взяла участь головна спеціалістка управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, кандидат ветеринарних наук Юлія Сторчак, де представила свою роботу «Оцінка системи епіднагляду за пташиним грипом типу А/Н5 або A/H5N1 у світі та Україні».
Основні тези презентації:
- Грип A/H5 входить до переліку наймасштабніших спалахів в історії людства за останні десятиріччя, які були викликані вірусами тваринного походження;
- Здатність до реасортацій та рекомбінацій вірусу грипу A/H5 або A/H5N1;
- Стійка тенденція до збільшення ризику мутації вірусу та збільшення вірогідності ураження грипом типу А/Н5N1 людей;
- Оцінка біологічних ризиків грипу типу A/H5N1 у світі та Україні;
- Оцінка системи епіднагляду за грипом типу A/H5N1 в Україні;
- Рекомендації з вдосконалення системи епіднагляду і напрацювання щодо поліпшення системи епіднагляду в контексті планування заходів з використанням ризико-орієнтованого підходу стосовно грипу – сезонного, зоонозного, пандемічного;
- Важливість міжсекторальної співпраці та обміну досвідом між колегами.
167 фахівців вже пройшли навчання, ще 52 резиденти навчаються зараз. У 2023 році українська програма підготовки польових епідеміологів отримала нагороду від центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC Global).
Кожній країні важливо сформувати резерв з підготовлених фахівців – польових епідеміологів, адже сфера їхньої діяльності не обмежується лише протидією інфекційним хворобам. Вона підтримує підхід «Єдиного здоровʼя» та охоплює питання епідеміології, біобезпеки та біозахисту, лабораторний компонент, взаємодію з громадами.
Українська програма підготовки польових епідеміологів представляє собою аналог американських та європейських програм підготовки з інтервенційної епідеміології. Вона передбачає практичне навчання із застосуванням науково обґрунтованих даних, проведення актуальних досліджень для сфери громадського здоров’я та впровадження програм, спрямованих на покращення здоров’я населення.
Вдячність Держпродспоживслужбі, Міністерству охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я України за можливість поповнити теоретичну базу знань. Продовжуємо спільну роботу для підтримки міжсекторальної комунікації щодо зменшення ризиків, покращення планування, готовності та реагування на надзвичайні ситуації зоонозного характеру, сприяючи безпеці охорони здоров’я на національному, регіональному та глобальному рівнях.
Мультидисциплінарна та багатогалузева співпраця відповідно до підходу «Єдине здоров’я» необхідна для ефективної підготовки до виявлення, оцінки та запобігання щодо нових та ендемічних зоонозів, а також інших загроз здоров’ю людей і тварин та довкіллю.