gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

На карантині не забуваємо про ботулізм!

Ботулізм – харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, де накопичується ботулотоксин, яке може призвести до тяжких наслідків.  Збудник ботулізму поширений в природньому середовищі. З грунту Clostridium botulinum потрапляє у воду, харчові продукти, фураж, а потім в кишечник тварин, риб. Небезпечним для людини є не так збудник, як його токсин, який утворюється в безкисневих (анаеробних) умовах.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’ясо, риба, рідше – овочі. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, з порушенням умов транспортування або зберігання.

Ризик зараження спорами ботулізму дуже великий також при вживанні в’яленої та копченої риби непромислового виробництва. Щоб риба була безпечною до вживання її перед посолом потрібно обережно випотрошити, не порушуючи при цьому цілісність кишкового тракту та забруднення вмістом кишківника м’язевої тканини. Після цього, риба засолюється у високих концентраціях сольового розчину при температурі не вище + 4’С.

Спори  збудника можуть знаходитись в інфікованому продукті нерівномірно, бути зосереджені у різних його ділянках. Вживаючи консерву з однієї банки, захворіти може лише один або кілька людей, які споживали в їжу саме ті ділянки продукту, в яких були спори збудника та ботулітисний токсин.

Швидко розповсюджуючись по організму, токсин уражає нервову систему, органи дихання, розвивається дихальна недостатність, яка є частою причиною смерті.

Для знищення збудника необхідно знищити його вегетативні форми та спори. Вегетативні форми гинуть під час кип’ятіння на протязі 5 хв, проте щоб вбити спори, харчові продукти (тушонки, рибні консерви, гриби та інші овочі) потрібно автоклавувати при температурі 120 ‘С протягом 25 хв. В домашніх умовах знищити спори збудника неможливо, тільки під час промислового виробництва консерв можна досягнути такого результату! Люди, які роблять запаси консервованої продукції на зиму щоразу ризикують своїм життям та здоров’ям!

У випадку появи симптомів отруєння – порушення близького зору, виражена сухість у роті, м’язова слабкість, запаморочення, підвищена стомлюваність, після вживання консервованої продукції або в’яленої риби, негайно звертайтесь до лікаря!

 

16.07.2020 року в КНП «Пустомитівську ЦРЛ» Львівській області госпіталізовано двох жителів Кам’янко-Бузького району з діагнозом ботулізм. Постраждалі напередодні вживали курячу тушонку домашнього виготовлення. За життя пацієнтів боряться медики.

 

З метою профілактики виникнення хвороби необхідно дотримуватись таких правил:

– після відкриття домашніх консервованих продуктів, овочеві салати слід 15 хв. кип’ятити, а м’ясну консерву ретельно прожарювати в духовій шафі на протязі 15 хвилин;

– не вживати піддуті консерви  або при сумніві щодо їх якості;

– не купувати, виготовлені у домашніх умовах консерви, в’яленої, копченої, засоленої риби;

– з обережністю вживати вакуумно упаковану продукцію.

 

Пам’ятайте, ботулізм краще попередити ніж лікувати!

Державні сайти України