gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

На території Львівської міської територіальної громади проведено осінню кампанію пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу

На території Львівської міської територіальної громади проведено осінню кампанію пероральної імунізації (вакцинації) диких м’ясоїдних тварин проти сказу, яка здійснювалася в рамках виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин у Львівській області на 2024 рік, рішення Місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради від 22.03.2024 № 4, наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 20.08.2024 № 213, враховуючи Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

На території Львівської міської територіальної громади розповсюджено 1400 доз вакцини (принад) із розрахунку 25 принад на 1 км2 на визначеній території площею 56 км2, методом наземного розподілу на території польових та лісових угідь поза територіями населених пунктів. У розповсюдженні принад з вакциною проти сказу взяли участь робочі групи, до складу яких ввійшли представники Львівського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини, Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, Винниківської первинної організації та Жовківської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок.

Імунізацію диких м`ясоїдних тварин здійснено антирабічною вакциною «Орісвак» для пероральної вакцинації м’ясоїдних тварин вітчизняного виробника (ТОВ «УКРВЕТПРОМПОСТАЧ»,м. Бровари). Вакцина повністю безпечна для людей, тварин і навколишнього середовища. Має вигляд невеликих за розмірами поживних брикетів (принад). Зовнішня оболонка принад виготовлена із м’ясо-кісткового борошна, що має специфічний запах і приманює тварин на великих відстанях. Всередині принад розміщено желеподібну капсулу з антигеном вірусу сказу.

Класична модель кампаній з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу є дворазовий захід (весною і восени). Така дворазова протягом року розкладка вакцини була використана у всіх європейських програмах з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, продемонструвала свою ефективність незалежно від щільності популяції лисиць та призвела до ліквідації сказу. Розкладку принад з вакциною на території Львівської міської територіальної громади здійснено в травні та вересні 2024 року.

Окрім цього, робочою групою проводиться контроль ефективності кампанії з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу шляхом обліку споживання вакцини на визначеній контрольній ділянці  у встановлені терміни після розкладання вакцини, відповідно до Методичних рекомендацій затверджених Методичною комісією та Вченою радою Інституту ветеринарної медицини НААН. На 21 день після поїдання принади у тварин формується імунітет проти сказу, який триває мінімум 1 рік.

Щорічно, після проведення осінньої кампанії пероральної вакцинації і отримання результатів лабораторних досліджень та епізоотологічного нагляду здійснюється аналіз ефективності вакцинації й визначення стратегії вакцинації на наступний рік із врахуванням виявлених недоліків.

Нагадуємо!

Заходи з пероральної вакцинації спрямовані на забезпечення стабільної епізоотичної ситуації щодо сказу тварин в області завдяки запобіганню поширення збудника серед диких м’ясоїдних тварин, тому у разі виявлення брикетів з вакциною прохання не руйнувати їх, не брати в руки, не переміщати на інші місця, а залишати привабливими для тварин.

Державні сайти України