Напевно кожен з нас слідкує за поширенням у світі коронавірусної інфекції, спалах якої було зареєстровано в грудні місяці 2019 року в м. Ухань, Китай.
Станом на 22 січня 2019 року, згідно звіту європейського центру по контролю та профілактиці захворювань, в м. Ухань (провінція Хубей, Китай) та інших провінціях Китаю, а також Таїланді, Японії, Південній Кореї та США було зареєстровано 448 лабораторно підтверджених випадків пСоV, в тому числі 9 летальних.
А вже, станом на 30.01.2020 року загальна кількість хворих на корона вірус 2019 пСоV у світі майже досягла позначки у 8 тис. людей.
У Китаї в результаті захворювання новим типом корона вірусу загинули вже 170 осіб, всього підтверджено 7 771 випадків зараження. Хвороба вже охопила всі регіони Китаю.
В інших країнах Азії зафіксували 71 випадок зараження корона вірусом 2019 -пСоV, вісім в Європі і стільки ж в Північній Америці. П’ять хворих знаходяться в Австралії, ще п’ять – в інших регіонах світу.
Епідемію спричинив новий тип вірусу (2019 –пСоV), який належить до півродини Coronavirinae родини Coronaviridae в ряді Nidovirales, що викликають захворювання у ссавців і птахів. Встановлено, що Уханьський коронавірус має тваринне походження, ймовірно його природним «резервуаром» є летючі миші.
У людей віруси викликають звичайні простудні захворювання, а також серйозні респіраторні інфекції. Однак, нинішня ситуація в Китаї більше нагадує спалах атипової вірусної пневмонії з наступними симптомами: лихоманка, сухий кашель, утруднене дихання. Інкубаційний період вірусу (час від зараження до появи перших симптомів захворювання) у середньому становить 10-14 днів. За оцінками ВООЗ, близько чверті інфікованих мають важкий перебіг хвороби.
Вірус може передаватися від людини до людини, про що засвідчили випадки захворювання серед медичних працівників, які контактували з хворими.
Доступної вакцини від корона вірусу нема. На даний час проводиться лише симптоматичне лікування хворих.
Європейський центр по контролю та профілактиці захворювань вважає, що потенційний рівень загрози від спалаху нового коронавірусу 2019–пСоV є високим, подальше його розповсюдження по світу є дуже вірогідним.
Рекомендації ВООЗ для населення щодо профілактики
можливого зараження пСоV
У разі відвідування зооринків або ринків із продуктами тваринного походження, дотримуйтеся таких правил:
– уникайте контакту з хворими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження;
– мийте руки з милом після доторку до тварин або продуктів тваринного походження;
– уникайте будь-якого контакту з безхатніми тваринами, що, можливо, проживають на території зооринку;
– не торкайтеся очей, носа та рота брудними руками;
– уникайте контакту з потенційно зараженими (контамінованими) тваринними залишками або рідинами на грунті або частинами предметів магазину чи зооринку;
– уникайте споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження. Потрібно належним чином термічно обробляти сире м’ясо, м’ясні субпродукти, молоко та слідувати належним практикам приготування харчових продуктів.
Рекомендації для груп ризику.
Група професійного ризику (працівники бійні, ветеринари, працівники зооринків, а також особи, що займаються поводженням з живими тваринами та продуктами тваринного походження) повинні дотримуватися таких правил:
- дотримуйтеся особистої гігієни;
- використовуйте захисні накидки, рукавиці, маски під час поводження з
тваринами або свіжими продуктами тваринного походження;
- уникайте контакту з рідинами організму тварин, якщо не використовуєте
засоби індивідуального захисту;
- мийте та дезінфікуйте засоби індивідуального захисту щоденно або
використовуйте одноразові;
- мийте та дезінфікуйте спорядження щоденно;
- зберігайте захисний одяг та спорядження після обробки на роботі у
спеціально відведеному місці для попередження можливого інфікування через них інших осіб;
- дотримуйтеся правил безпечного поховання або знищення мертвих тварин;
- інформуйте відповідні інстанції про будь-які нетипові захворювання у тварин.
Збудник нового корона вірусу та механізм передачі недостатньо вивчені, тому доцільно нагадати про основні принципи зниження за загального ризику гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ):
– уникайте тісного контакту з людьми, що страждають на гострі респіраторні вірусні інфекції;
- часто мийте руки, особливо після прямого контакту з хворими людьми або
їхнім оточенням;
- уникайте тісного контакту з хворими тваринами на фермах або у дикій
природі;
- люди з симптомами ГРВІ повинні дотримуватися правил етикету щодо кашлю та респіраторної гігієни (тримати дистанцію, використовувати одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).
У разі появи симптомів у мандрівників, які свідчать про респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, рекомендовано звернутися до лікаря та повідомити про подорож.
Зважаючи на ріст захворюваності на грип в Україні, ці заходи є доцільними скрізь та у будь-який час.