gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Нові вимоги до маркування та пакування насіння та садивного матеріалу, затверджені Міністерством аграрної політики та продовольства України

Відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області доводить до відома суб’єктів господарювання наступне:

Міністерство аграрної політики та продовольства України наказом від 02.04.2024 N 1050 (далі – Наказ № 1050) затвердило:

-Вимоги до маркування та пакування насіння, які поширюються  на маркування та пакування насіння,яке здійснюється суб’єктами насінництва та розсадництва, фізичними особами – підприємцями та юридичними особами (далі – суб’єкти), що здійснюють виробництво, доробку, зберігання та реалізацію насіння відповідно до вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал»  далі – Вимоги);

-Вимоги до маркування та пакування садивного матеріалу, які поширюються на маркування та пакування садивного матеріалу, яке здійснюється суб’єктами насінництва та розсадництва, фізичними особами – підприємцями та юридичними особами (далі – суб’єкти), що здійснюють виробництво та реалізацію садивного матеріалу відповідно до вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Водночас визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі –Мінагрополітики) від 10.07.2017 № 348 “Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки”.
Наказ №1050 зареєстровано в Міністерстві юстиції 09 травня 2024 р. за № 673/42018 та опубліковано в «Офіційному віснику України»  27.05.2024.

Звертаємо увагу, що Наказ № 1050 набирає чинності 27 листопада 2024 року.

Ознайомитися із змістом Наказу № 1050 можна за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0673-24#Text .

Наказом № 1050 установлено, що:

– бланки етикеток, номери яким були присвоєні органом з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, до набрання чинності цим наказом, можуть бути використані суб’єктами насінництва та розсадництва протягом 2 місяців після набрання чинності Наказом № 1050;
       – надання на ринку партій насіння, які промарковані та запаковані відповідно до Порядку маркування та пакування партій насіння, затвердженого наказом Мінагрополітики від 10.07.2017 №348 та введені в обіг до набрання чинності Наказом № 1050 або протягом 2 місяців після набрання ним чинності, не може бути обмежено чи заборонено з причин невідповідності усім чи окремим вимогам, затвердженим Наказом № 1050.

Інформуємо, що з набранням чинності Наказу №1050 відбулися наступні зміни у Вимогах, а саме:

1. Наведено тлумачення терміну дрібної споживчої тари (малі пакети).
     Малими пакетами вважаються ті, маса нетто яких не перевищує

  • для насіння бобових культур – 5 кг;
  • для насіння цибулі,  спаржі, шпинату або мангольда, червоного буряка, ріпи, кавуна, гарбуза, кабачків, моркви, редиски, скорцонери або чорного гольцю, кукурудзяного салату або баранячого салату – 0,5 кг;
  • для насіння всіх інших видів овочевих культур – 0,1 кг;
  • для насіння цукрових або кормових буряків категорії сертифіковане – 2,5 кг або 100 000 насінин, багаторосткове насіння – 10,0 кг (за вирахуванням ваги або маси речовини, що використовувалися для дражування або інкрустації);
  • для сумішей насіння, не призначеного для виробництва кормових культур – 2 кг (за вирахуванням ваги речовин, що використовувались для дражування або інкрустації);
  • для сумішей насіння – 10 кг (за вирахуванням ваги речовин, що використовувались для дражування або інкрустації)

2.  Змінено вимоги до змісту етикетки для маркування партії насіння.

3. Введено новий колір етикетки- помаранчевий. Маркуванню етикеткою помаранчевого кольору підлягають виключно партії насіння овочевих культур, яке поширюється до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту в Україні.

На етикетці помаранчевого кольору у полі «сорт» додатково зазначається «державна реєстрація сорту незавершена», номер заявки на сорт та такі відомості (залежно від їх наявності):

  • селекційний код;
  • запропонована назва сорту;
  • ухвалена назва сорту;
  • затверджена назва сорту.

Введено наступні нові вимоги:

-маркування насіння повинно здійснюватися таким чином, щоб пошкодження або вилучення етикетки призводило до недійсності вмісту упаковки (контейнера);
     -партії насіння, призначені для вивезення з України до держав, які не є учасниками насіннєвих схем Організації економічного співробітництва та розвитку, маркуються відповідно до законодавства України з урахуванням вимог держави призначення. Маркування партій насіння, призначених для вивезення з України, може здійснюватися додатково мовою держави призначення та із зазначенням додаткової інформації, що вимагається такою державою.

• Вимоги доповнено пунктом 17 наступного змісту. Кожній етикетці органом з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, присвоюється номер, який є індивідуальним, підлягає обліку та складається з трьох числових символів (0001-01-0000000001):
1) чотирьохзначний символ – номер присвоєний суб’єкту (0001);
2) двозначний символ – рік використання номеру етикетки (01);
3) десятизначний символ – порядковий номер (0000000001).
Для присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, суб’єкт надсилає до органу з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, заяву про присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, за формою згідно з додатком 2 до цих Вимог.
Орган з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, протягом 5 робочих днів з моменту отримання від суб’єкта заяви про присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, присвоює йому початок діапазону номерів етикеток для використання у відповідному році.
Суб’єкт, якому було присвоєно початок діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, щоквартально інформує у довільній формі орган з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, про використання номерів етикеток для маркування партій насіння.

•  Визначено чіткі умови перепакування партії насіння або упаковки (контейнера), а саме:
 – на вимогу суб’єкта;
– у разі пошкодження упаковки (контейнера);
– для партії насіння, сертифікацію якого не завершено і яке потребує доробки.
У разі перепакування партії насіння або упаковки (контейнера) здійснюється його перемаркування шляхом видалення попередньої етикетки.
На новій етикетці відображається первинна інформація про партію насіння та відмітки про перепакування та перемаркування із зазначенням на новій етикетці номеру партії, що перепаковувалася.
Перемаркування партії насіння, ввезеного на територію України для його реалізації, може здійснюватися шляхом перекладу українською мовою тексту етикетки, нанесеної на упаковку (контейнер).
У разі повторного визначення посівних якостей насіння на етикетку або поряд з етикеткою може наноситись додатковий стікер, у якому зазначається: номер партії насіння, «повторне визначення», дата та назва органу з оцінки відповідності або суб’єкта насінництва та розсадництва, який проводив таке визначення.
Вимоги до маркування та пакування садивного матеріалу вводяться в дію вперше.

Державні сайти України