gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Обережно ботулізм!

За повідомлення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у м.Києві зареєстровані 3 випадки захворювання на ботулізм серед мешканців столиці, у т.ч. один летальний, та пов’язані з вживанням в’яленої риби (непатраний лящ, тарань, короп), придбаної у торговельній мережі м.Києва (гіпермаркет «Караван» ТОВ «ГРУПА РІТЕЙЛУ УКРАЇНИ», супермаркет «Мегамаркет» ТОВ «ЛАБР»). За результатами проведеного епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм встановлено, що виробником небезпечної в епідемічному відношенні рибної продукції є ФОП Меркулов А.В., а постачальником у торговельну мережу є ТОВ «ЧУДО-ЮДО» (м.Світловодськ Кіровоградської області). Факт виробництва та реалізації небезпечної в епідемічному відношенні рибної продукції свідчить про порушення технології виробництва, температурних умов зберігання та транспортування продукції.

У відповідності до ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» відповідальність за обіг непридатних харчових продуктів покладена на операторів ринку. У зв’язку з реєстрацією випадків ботулізму у м.Києві заборонений продаж в’яленої риби.

За поточний рік у Львівській  області зареєстрований 3 випадки ботулізму (Жидачівський, Жовківський, Буський райони), пов’язані з вживанням м’ясних консервів домашнього приготування (паштет свинячий, тушонка свиняча). Двоє захворілих у теперішній час знаходяться на стаціонарному лікуванні в КЗ ЛОР «Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня».

Основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений у більшості випадків споживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування: мариновані або засолені гриби домашнього консервування, м’ясні, рибні консерви домашнього виготовлення (тушонки, паштети), які герметично закриті в банки, копчена або в’ялена риба, м’ясні та ковбасні виробів домашнього виготовлення. Існує поняття «гніздової» інфікованості продуктів збудником ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. З огляду на зростання випадків захворювання населення на ботулізм, необхідно дотримуватись ряд вимог при приготуванні та споживанні домашніх консервів, м’ясних та рибних продуктів, які готуються в домашніх умовах. Приготовлені в домашніх умовах консерви слід автоклавувати при температурі 120 град С протягом 30-40 хв. У такому режимі спори збудника ботулізму гинуть повністю.

Основним при консервуванні в домашніх умовах є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, дотримані вимоги  щодо недопущення забруднення м’язових тканин  вмістом кишківника при видаленні нутрощів, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. Засолку та маринування грибів слід проводити в домашніх умовах в посудинах, відкритих для доступу повітря, у кислому маринаді з добавлянням кухонної солі.

Окрім цього, для приготування консервів слід використовувати овочі та фрукти  без ознак псування. Слід ретельно стерилізувати банки, кришки, посуд, спеції. Найменше здуття кришки, виявлення  невластивого запаху або вигляду продукту — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Такий продукт підлягає знищенню

Продукти, закриті герметично в банках, необхідно зберігати при низькій (0-3 град С) температурі, перед споживанням обов’язково кип’ятити протягом 20-30 хв. (гриби), 15-20 хв. (ягоди та овочі). Продукцію необхідно спожити у цей же день. Овочі , які не містять кислот (зелений горошок, огірки, цвітна капуста), гриби  слід консервувати з добавлянням оцтової або лимонної кислоти.

Приготовлені в домашніх умовах сирокопчені окісти, ковбаси, балик перед споживанням необхідно піддати термічній обробці шляхом проварювання або прогріву у духовій шафі протягом 30-40 хв. Також необхідно категорично виключити споживання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування на ринках, придбаних у місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб. При споживанні населенням консервованої продукції перевагу слід надавати продукції промислового виготовлення.

 

 

Державні сайти України