gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Обережно лептоспіроз!

На Львівщині у липні поточного року  зареєстровані 3 випадки лептоспірозу серед мешканців  Стрийського району.  Один хворий після того, як покупався у місцевому ставку,  у стані середньої важкості зі скаргами на загальну слабкість, підвищену температуру тіла, в’ялість, біль у м’язах був госпіталізований у реанімаційне відділення КНП ЛОР «Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня». Двоє інших хворих, які  проживають у сільській місцевості,  після появи тривожних симптомів не відразу звернулися за медичною допомогою, а понад тиждень лікувалися самотужки. В одного з них упав тиск, практично було відсутнє сечовиділення, висока температура, біль у м’язах, інтоксикація.  У важкому стані хворих госпіталізували в реанімаційне відділення КНП ЛОР «Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня».

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України за 6 місяців 2022 року в Україні зареєстрували 32 випадки лептоспірозу, зокрема, 13 — у червні. Захворюваність на цю недугу сезонна, зростає улітку, коли люди проводять більше часу біля водойм.

За даними ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» протягом останнього періоду в області спостерігається  нестійка епідемічна ситуація з лептоспірозу. Така ситуація пов´язана із високою чисельністю сірих щурів та інших гризунів в населених пунктах, не проведенням суцільної дератизації, зменшенням обсягів дератизаційних заходів, особливо на об´єктах підвищеного епідризику.

За пройдений період  поточного року в області зареєстровані  7  випадків захворювання лептоспірозом, з них 3 серед мешканців м.Львова.

У минулому році – 11 випадків, з них один летальний. Причиною смерті хворого було пізнє звернення за медичною допомогою (на 12 день від початку захворювання). Основний шлях інфікування – контактно-побутовий – 6 (54,5%), водний (купання, риболовля) – 4 (36,4 %),  харчовий (вживання їжі, забрудненої випорожненнями гризунів) – 1 (9,1%). Ймовірним джерелом інфекції у всіх випадках були мишовидні гризуни та щурі. Усі випадки захворювання підтверджені лабораторно. Захворювання від домашніх сільськогосподарських тварин не реєструвалися.

Лептоспіроз- інфекційне захворювання, яке вражає людей і тварин. Бактерія Leptospira, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин  (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), сільськогосподарські тварини (свині, велика рогата худоба, вівці, кози, коні), домашні тварини (собаки), а також промислові тварини-хутрові звірі, яких утримують в клітках (лисиці, песці, нутрі та ін.). Здорові тварини заражаються лептоспірозом через воду, корми, підстилку, грунт, на пасовищах. Від людини до людини захворювання не передається. Гризуни, які є основним природним резервуаром інфекції, виділяють збудника у довкілля з сечею, заражаючи при цьому домашніх сільськогосподарських тварин. Після перенесеного захворювання тварини теж виділяють збудника у довкілля. Худоба інфікується в місцях водопою та  при випасі на перезволожених угіддях. Інфікування хутрових звірів, яких утримують в звірофермах, собак здійснюється при їх відгодівлі сирим м’ясом інфікованих тварин.

Збудник лептоспірозу у відкритих водоймищах може виживати до  місяця, у вологому ґрунті – від трьох до дев’яти місяців, на зволожених харчових продуктах – від кількох годин до 30 днів, добре переносить заморожування. Лептоспіри дуже чутливі до висушування, миттєво  гинуть при кип’ятінні, у кислому середовищі, під дією прямих сонячних променів, а також звичайних концентрацій розчинів дезінфікуючих засобів.

Людина інфікується збудником лептоспірозу в основному водним шляхом при споживанні води з невідомих джерел, купанні в заражених водоймах, риболовлі, особливо у стоячих мілководних водоймищах, де багато рослинності, під час сінокосу та заготівлі торфу на заболочених луках.  Інфікування контактно-побутовим шляхом здійснюється  під час догляду за хворими та інфікованими тваринами, їх забої, під час прибирання у підвалах або перебування в укриттях (підвалах) на період повітряної тривоги. Харчовий шлях-  при споживанні  забруднених лептоспірами харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах.

В організм людини лептоспіри потрапляють через тріщини, порізи або рани на шкірі, особливо ніг, а також через слизові оболонки (очі, ніс, рот). У шлунку людини збудник швидко гине через сильно кислу реакцію шлункового соку. Тому інфікування при вживанні забрудненої води або їжі здійснюється через дрібні пошкодження слизової оболонки ротоглотки.

Існує професійний ризик захворювання лептоспірозом у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств, звіроферм, мисливців, рибалок, заготівельників лісу, меліораторів, шахтарів, робітників каналізаційних очисних споруд.

Людина може захворіти в період від двох днів до чотирьох тижнів після інфікування. Лептоспіроз інколи складно діагностувати, адже захворювання  може викликати широкий спектр симптомів, деякі з яких можна помилково прийняти за ознаки інших захворювань, зокрема, грип чи COVID-19. Інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

Серед симптомів лептоспірозу: висока температура, головний біль, озноб, біль у м’язах, нудота, блювота та діарея, пожовтіння шкіри та жовтушність склер, висипання на шкірі, крововиливи в сітківку ока, зменшення кількості сечі, кашель. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м’язах, попереку. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, а й триматися на ногах.
Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, легенів, серцево-судинної та нервової систем, менінгіту (запалення оболонки головного та спинного мозку), печінкової недостатності, геморагічного синдрому та навіть смерті. Тому дуже важлива своєчасна госпіталізація і лікування хворого на лептоспіроз.

Щоб запобігти захворюванню лептоспірозом слід пам’ятати наступне:

  • Не можна купатись в потенційно заражених водоймах або відловлювати у них рибу. Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Ризик зараження зростає при наявності на тілі подряпин, ран, а також  заковтуванні забрудненої води. Слід відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях.
  • Захист житла, харчових об’єктів, тваринницьких ферм, джерел водопостачання від проникнення на них гризунів, проведення дератизаційних заходів.
  • Проведення вакцинації сільськогосподарських та домашніх тварин (собак) проти лептоспірозу;
  • Під час польових робіт, риболовлі, на полюванні, на сінокосі в заболочених луках, при догляді за хворою та інфікованою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – взувати гумові або кирзові чоботи, одягати спецодяг та рукавиці. Під час прибирання підвальних приміщень одягати рукавиці, по завершенні робіт, а також після перебування у  підвальних приміщеннях ретельно мити руки, обробляти дезінфікуючими засобами.
  • Не споживати сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ, не мити такою водою руки, обличчя, овочі та фрукти, посуд, не споживати м’ясо і сире молоко хворих на лептоспіроз тварин.
  • Під час перебування в укриттях, відпочинку на природі захищати харчові продукти, воду  від потрапляння на них гризунів.
  • Використання засобів специфічної профілактики (вакцинопрофілактика) професійних груп населення, в т.ч.осіб, що направляються на будівельні та сільськогосподарські роботи в місця активно діючих природних вогнищ лептоспірозу та за епідемічними показаннями (особи, що мешкають на ендемічних територіях).

Обережно, лептоспіроз!

На жаль, і цього року  нагадує про себе особливо небезпечне  інфекційне захворювання – лептоспіроз, яке є одним з найпоширеніших природно-осередкових захворювань людей на Львівщині.

В Україні щорічно реєструють до 400 випадків захворювання на лептоспіроз.  Протягом 8 місяців 2018 року у Львівській області зареєстровано 10 випадків захворювань на лептоспіроз (пок.0,39 на 100 тис. нас), в т.ч. 2 летальні, відмічається ріст у 1,3 рази у порівнянні з аналогічним періодом минулого року: було зареєстровано 8 випадків лептоспірозу (0,32 на 100тис.нас.), без летальних  випадків. Захворювання реєструвалися в Буському, Радехівському, Пустомитівському, Городоцькому, Самбірському районах та в м.Львові. Летальні випадки зареєстровані в Пустомитівському та Городоцькому районах Львівської області. З епіданамнезу встановлено, що в зазначених випадках мало місце пізнє звернення хворих за медичною допомогою, а саме на 6-ий день від початку захворювання та важкий перебіг хвороби. В лікувальні заклади хворі поступали вже у важкому стані.

Зокрема, у серпні місяці 2018 року у Самбірському районі Львівської області зареєстровано 1 випадок захворювання людини на лептоспіроз. Хворий, заразився внаслідок вживання харчових продуктів, які ймовірно були забруднені виділеннями гризунів, та недотримання правил особистої гігієни.

Лептоспіроз  — гостра інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів; спричиняється лептоспірами, передається аліментарним (через воду і продукти харчування, інфіковані лептоспірами), контактним (під час купання у водоймах, різних видів сільськогосподарських робіт, у разі укусу хворими тваринами, пошкодження шкіри інфікованими предметами) і аспіраційним (під час заготівлі сіна і сільськогосподарських продуктів) шляхами, характеризується гарячкою, болем у м’язах, запаленням слизових оболонок очей, ураженням нирок, печінки і центральної нервової системи, у ряді випадків — жовтяницею і геморагічним синдромом.

Джерелом інфекції при лептоспірозі є хворі і перехворілі дикі, свійські та промислові тварини. Основними носіями лептоспірозу є щурі, польові миші, землерийки, їжаки, у яких лептоспіроз перебігає безсимптомно, як латентна інфекція, проте збудник протягом багатьох місяців виділяється з сечею. Тому джерелом зараження людини можуть бути не лише м’ясо заражених тварин чи молоко, а навіть немиті яблука чи інші фрукти, овочі, на які потрапили виділення гризунів.

Інкубаційний період триває 7—14 днів. Підступність цієї інфекції полягає в тому, що її симптоми  нагадують грип (незадовільний загальний стан, головний біль, постійна висока температура тіла 39-40 градусів та відчуття отруєння). Хворих турбує  інтенсивний біль у м’язах, особливо в литкових, що являється  однією з діагностичних ознак.  Характерними можливими ускладненнями лептоспірозу є ураження очей, ниркова та печінкова недостатність, кровотечі, міокардит, набряк мозку, пневмонія, недостатність кровообігу.

Смертність від вказаного захворювання  становить близько 1—3 %, але під час епідемічних спалахів може досягати 30—35% і більше. Найчастіше спалахи лептоспірозу припадають на літньо-осінній період, переважно серпень-вересень.

Систематичні та своєчасні дератизаційні заходи, зокрема проведення  одномоментної суцільної дератизації, сприяють зниженню епідемічної активності осередків. До важливих профілактичних заходів належить захист харчових продуктів від забруднення екскрементами хворих тварин.

У разі загрози зараження лептоспірозом людей (які працюють на фермах, епізоотичних по лептоспірозу, працівників каналізаційної мережі та інших), рекомендується профілактична вакцинація вбитою полівалентною лептоспірозною вакциною.

Щоб уникнути захворювання на лептоспіроз потрібно дотримуватись  таких нескладних та водночас необхідних правил :

– ретельно мити продукти харчування;

– вибирати перевірені для купання водойми;

– для питних потреб та миття рук  використовувати воду гарантованої якості;

– не ходити босоніж у заболочених місцевостях;

– при виконанні сільськогосподарських робіт дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема використовувати гумові чоботи, рукавички.

             Пам’ятайте, що захворювання легше попередити, ніж лікувати!

Державні сайти України