gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Осінні контрольні обстеження та ґрунтові розкопки на визначення фітосанітарного стану сільськогосподарських культур у господарствах Львівської області у 2024 році

Сучасний захист рослин спирається на значний обсяг інформації, що характеризує поширення, розвиток, економічне значення шкідливих організмів, стан і розвиток посівів, мінливість інших елементів екологічного стану.

В області проведено осінні ґрунтові розкопки на виявлення зимуючих стадій основних шкідників на полях господарств. Отримані дані відображають фактичний стан популяцій, обсяг роботи і кількість облікових одиниць, необхідних для прогнозування. Обґрунтований прогноз розвитку шкідливих видів та втрат від них дозволяє прийняти рішення щодо організації захисту рослин.

У зв’язку з теплою погодою у вересні та на початку жовтня, під час розкопок більшу частину шкідників було виявлено у верхньому шарі ґрунту, до 25 см. Із зниженням температури повітря шкідники перемістились у нижчі шари ґрунту, до 35-40см.

При обстеженні посівів озимої пшениці на 16% обстежуваної площі, виявлено личинки озимої совки середня чисельність 0,4 екз/м2, личинки коваликів(дротяники) на 10% площі 0,9 екз/м2. На полях озимої пшениці по попереднику соя виявлено личинки сірого бурякового довгоносика при чисельності 0,6 екз/м2. Посіви озимого ріпаку на 65% площі заселені личинками озимої совки – 0,6 екз/м2., максимально – 2,0 шт., дротяниками 36% площі при чисельності – 0,7 екз/м2. У посівах багаторічних трав, дротяниками заселено 100% площі, при чисельності 0,6 екз/м2., максимально – 3,0 шт. В посівах овочів: капуста, морква, заселено дротяниками , відповідно – 0,5екз/м2, та 1,0 екз/м2. У посівах цукрових буряків виявлено, в середньому 1,0 екз/м2 личинок озимої совки на 4% обстеженої площі. На 41% обстежуваної площі налічується в середньому 1,0 …2 екз/м2 личинок травневого жука I та III віків. В посівах сої заселення личинками хрущів спостерігається на 12% площі, при середній чисельності 0,6…2,0 екз/м2., посіви картоплі заселені 28% площі, при середній чисельності 0,9 екз/м2. Найбільша чисельність личинок хрущів виявлено у посівах багаторічних трав (2,0 екз/м2). Лялечки капустяної совки виявлено у посівах ріпаку та капусти, середня чисельність шкідника відповідно 0,5 та 0,7 екз/м2.

При ґрунтових обстеженнях картоплянищ, на визначення щільності колорадського жука, виявлено заселення 100% площ при середній чисельності 1,2 екз/м2, максимальній 4,0 шт.

Для визначення запасу зернових клопів у місцях зимівлі (лісосмуги, узлісся лісу), проводяться маршрутні обстеження. Обстежено 22,1 га лісосмуг, при заселені 16% площі, щільність імаго клопа-шкідливої черепашки 0,5…2 екз/м2, маврського клопа 1 екз/м2.

Чисельність шкідників є допороговою та знаходяться у межах минулого року. Навесні контрольні весняні розкопки уточнюють результати, отримані восени по найбільш динамічних видах, які можуть змінити свою щільність під дією погодних чи біотичних факторів.

Кузьменко М.В.- провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Вега С.І. – головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки

Голик В.П. – провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування, Верещинська К.І. провідний фахівець відділу контролю у сфері насінництва

Личинка травневого хруща

Личинка ковалика (дротяник)

Личинки довгоносика

Янюк Г.М. – провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Ціж Л.В. – головний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Околовська Г.Ф. – головний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Степяк Т.В.- провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Болдирєва Л.С. – провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Ясінський М.Г.- головний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування

Державні сайти України