Малина – одна з найбільш популярних культур в ягідництві, широко розповсюджена у промисловому виробництві, а також на присадибних ділянках. Малина – високозимостійка, скороплідна культура, плодоносить щорічно, урожайність її висока, смакові і технологічні якості ягід чудові, затрати на закладання її плантацій швидко окуповлюються . Популярність цієї культури пояснюється її здатністю рости в різних природно-кліматичних зонах, причому часто в таких, де більшість інших ягідних рослин вимерзають, випрівають, пошкоджуються пізньовесняними і ранньоосінніми заморозками, потерпають через нестачу вологи в жаркі літні дні . Значне збільшення площ малини спостерігається у приватному секторі, що обумовлено скороплідністю культури, простотою розмноження і вирощування, а також прибутковістю . В останні роки особливої популярності набули ремонтантні сорти малини, які плодоносять на однорічних пагонах в кінці літа – на початку осені. Це дозволяє вирощувати малину як однорічну культуру і спрощує боротьбу з хворобами і шкідниками, оскільки надземну частину щорічно зрізають . Попит на свіжому ринку на малину в осінній період незначний, однак у переробних підприємств на заморожування – дуже високий. Тому вирощування малини ремонтантних сортів для отримання лише осіннього врожаю є перспективним напрямком у ягідництві для аграрних господарських формувань та господарств населення .
Малина належить до роду Rubus. Здавна ЇЇ цінують за смакові, харчові і лікувальні властивості. В її плодах містяться цукри (до 10 %), органічні кислоти, солі фосфору, заліза, кальцію, магнію, пектин, дубильні речовини, вітаміни С (30–60 мг %), В,, В2, В, Е, Р-активні речовини, ефірні олії, антибіотики та саліцилова кислота, чим зумовлене використання ягід для зниження температури при застудних захворюваннях.
Осіння посадка кущів малини має багато переваг та важається навідь кращою за весняну посадку. Вегетація у рослин вже завершена, тому зменшується навантаження на молодий саджанець. Велика кількість опадів та помірно-тепла погода, сприяють кращому укоріненню. Зайве сонце не сушить молоду рослину і вона приживається краще та без зайвих стресів. Малина висаджена восени, вступає в період плодоношення вже на наступний рік.
Висаджувати саджанці малини слід, коли спаде літня спека та середня температура спаде до 15-17 градусів. В нашому регіоні – це приблизно кінець вересня. Малина – напівкущова рослина з дворічним циклом розвитку надземної частини і багаторічною кореневою системою. Кущ малини складається з однорічних і дворічних стебел. В середині літа на додаткових коренях і кореневищах утворюються бруньки, з яких до осені виростають білі короткі (3 – 7 см) пагони. В стані етіольованих проростків вони зимують у ґрунті, а навесні чи влітку проростають і до осені можуть досягти довжини 2 – 3 м. У пазухах листків утворюються по дві (рідше одна-три) плодових бруньки – основна (верхня) краще розвинена (велика) і додаткова (менша). Із основної бруньки навесні наступного року виростає плодова гілочка, на якій утворюються квітки, а згодом -плоди. Додаткова брунька розвивається у плодову гілочку при пошкодженні або загибелі основної бруньки. Більш 10 продуктивними є бруньки верхньої і середньої частини пагона. Після плодоношення пагони другого року життя відмирають. У ремонтантних сортів плодові гілочки утворюються на верхній частині пагонів улітку в перший рік їх росту і в кінці літа – на початку осені на них формується врожай .
Для посадки саджанців найбільше підходить південна частина саду або південно західна сторона. Ця культура добре себе почуває при висадці вздовж паркану або дому.
Посадку саджанців можливо проводити рядами або стрічкою, кущовим або траншейними методами,з обов’язковим дотриманням відстані між кущами. Малина хоч і не вибаглива культура, але дуже не любить загущеності посадки, також не слід її садити в затінку від плодових дерев та будівель. Окультурений ґрунт повинен відрізнятися доброю аерацією, достатнім запасом вологи і поживних речовин, відсутністю бур’янів, шкідників і хвороб. Створення таких умов сприяє підбору доброго попередника, глибока передпосадкова оранка, внесення органічних і мінеральних добрив, а також проведення при необхідності меліоративних заходів. Кислотність ґрунту малина переносить порівняно добре.
Перед посадкою корінці саджанців ретельно розправляють, потім поміщають саджанець в посадкову яму та присипають його землею, коренева шийка при цьому повинна знаходитись на рівні землі або трохи нижче, далі потрібно ретельно полити та замульчувати місце посадки рослинними рештками.
Щоб саджанці малини гарно перезимували та кінчики гілок не підморозились, їх потрібно нахилити. Робиться ця процедура до настання перших заморозків, пригинаючи культуру дугою до землі та підв’язуючи мотузкою або шпагатом. Взимку кущі малини бажано присипати снігом, але робити це слід коли сніг м’який та легкий, мокрий сніг може зламати кущі. Малина вкрита шаром снігу значно краще переносить зимові холоди.
Також звертаємо вашу увагу та застерігаємо від купівлі саджанців малини на стихійних ринках!Купувати слід в спеціалізованих магазинах та у зареєстрованих виробників посадкового матеріалу.