Законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”, Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції”, Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та інших нормативно-правових актів (у тому числі технічних регламентів).
ХТО СУБ’ЄКТ, ЩО ПОВИНЕН?
Гарантувати безпечність товарів перед введенням в обіг повинні виробники або їх уповноважені представники. Обов’язком цих суб’єктів господарювання є проведення оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів.
ОБОВ’ЯЗКИ ВИРОБНИКІВ, ІМПОРТЕРІВ ТА РОЗПОВСЮДЖУВАЧІВ НЕХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ
Виробники, імпортери та розповсюджувачі мають відмінні обов’язки при виготовлені та наданні на ринку нехарчової продукції, але у деяких випадках вони співпадають. Наприклад, згідно вимог законодавства, суб’єкти господарювання повинні вводити в обіг, надавати на ринку або вводити в експлуатацію нехарчову продукцію, що відповідає вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції.
Якщо ж стосовно нехарчової продукції не встановлено вимоги технічними регламентами, виробник або імпортер зобов’язані забезпечити відповідність такої продукції загальним вимогам безпечності, які наведені у Законі України “Про загальну безпечність нехарчової продукції”.
Суб’єктам господарювання слід пам’ятати, що за порушення у сфері державного ринкового нагляду виробники, імпортери та розповсюджувачі несуть відповідальність згідно з законом.
ОЗНАКИ БЕЗПЕЧНОСТІ ПРОДУКЦІЇ
У разі придбання нехарчової продукції необхідно обов’язково звертати увагу на ознаки виконання виробниками та імпортерами встановлених вимог технічних регламентів.
Насамперед на нехарчову продукцію обов’язково наноситься знак відповідності технічним регламентам, який підтверджує проходження продукцією процедури оцінки відповідності вимогам безпечності. У разі неможливості нанесення знаку безпосередньо на товар, він наноситься на пакування.
Знак відповідності має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.
Поряд зі знаком наноситься ідентифікаційний номер призначеного органу, що провів процедуру оцінки відповідності інструменту, зокрема Технічному регламенту безпеки машин.
ВИЯВИЛИ НЕБЕЗПЕЧНУ ПРОДУКЦІЮ – ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ОРГАНІВ РИНКОВОГО НАГЛЯДУ!
У разі придбання небезпечного товару, споживач має право звернутися до органів державного ринкового нагляду з метою перевірки його характеристик, вжиття заходів щодо недопущення розповсюдження такого товару.
Ці державні органи проведуть потрібні заходи ринкового нагляду та поінформують про їх результати споживача.
З метою відновлення прав на безпеку товару – усунення недоліків придбаного небезпечного товару, чи відшкодування витрат на усунення недоліків, або відшкодування сплачених за небезпечний товар коштів чи заміни такого товару споживач має право звернутися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.