У період з 30 червня по 4 липня 2025 року в місті Будапешт (Угорщина) відбувся міжнародний тренінг на тему: «Ефективне забезпечення дотримання законодавства про благополуччя тварин під час транспортування» (Effective enforcement of Animal Welfare during transport legislation). Захід організовано за ініціативи навчальної програми Європейської Комісії Better Training for Safer Food (BTSF) за підтримки Європейського агентства з питань охорони здоров’я та цифрових технологій (HADEA).
Мета тренінгу – надання поглиблених знань для держав-членів ЄС та країн-сусідів щодо:
- підвищення обізнаності з питань добробуту тварин під час транспортування;
- удосконалення підготовки компетентних органів до реагування в надзвичайних ситуаціях під час перевезення тварин.
У тренінгу взяли участь представники з Австрії, Болгарії, Боснії та Герцеговини, Великої Британії (Північна Ірландія), Греції, Естонії, Італії, Німеччини, Норвегії, Португалії, Румунії, Фінляндії, Чехії та України.
Представниками України на даному заході виступили фахівці Держпродспоживслужби:
- Юлія Сторчак – кандидат ветеринарних наук, головний спеціаліст відділу організації протиепізоотичної роботи Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.
- Віталій Кочубей – провідний лікар ветеринарної медицини, епізоотолог відділу організації протиепізоотичних заходів Об’єднання ветеринарної медицини в м. Києві
Учасники тренінгу детально ознайомилися із законодавчою базою Європейського Союзу у сфері забезпечення добробуту тварин під час транспортування, зокрема з Регламентом Ради (ЄС) № 1/2005 від 22 грудня 2004 року та відповідними змінами до Директив 64/432/ЄЕС і 93/119/ЄС, а також до Регламенту (ЄС) № 1255/97.
Українські представники презентували доповідь на тему: «Regulatory relations in the field of animal welfare» («Нормативно-правові відносини в Україні у сфері благополуччя тварин»), у якій, зокрема, було висвітлено положення статті 41 Закону України «Про ветеринарну медицину» № 1206-IX, що регламентує вимоги до забезпечення благополуччя тварин під час транспортування. Також представлено зміни до:
- Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (постанова КМУ від 18.02.1997 № 176),
- Правил транспортування тварин (постанова КМУ від 16.11.2011 № 1402), затверджені Кабінетом Міністрів України 07.07.2025 року.
Ці зміни враховують потреби пасажирів, тварин та операторів ринку, а також є важливим кроком у процесі гармонізації українського законодавства із законодавством ЄС.
Теоретичний блок тренінгу охоплював такі теми:
- імплементація стандартів з благополуччя тварин під час транспортування;
- офіційний контроль у місцях відправлення: перевірка стану тварин до, під час і після завантаження;
- визначення найважливіших критеріїв для ризик-орієнтованого відбору перевізників/вантажів для подальшого ретроспективного контролю;
- гігієнічні вимоги під час завантаження, транспортування та розвантаження тварин;
- оформлення супровідних документів;
- використання системи TRACES (включно з аналізом сертифікатів TRACES);
- аудит транспортних компаній та ретроспективні перевірки журналів поїздок з використанням даних SNS та температурних записів;
- розробка планів реагування на надзвичайні ситуації під час транспортування;
- заходи з попередження жорстокого поводження з тваринами.
Практичне відпрацювання відбувалося на базі компанії HUNLAND TRADE, що спеціалізується на племінному молочному скотарстві, транспортуванні тварин, реалізації племінної та забійної худоби. Учасники тренінгу набули практичних навичок з:
- завантаження/розвантаження тварин у спеціалізований транспорт;
- забезпечення гігієнічних умов під час перевезення.
Особливу увагу приділено обміну досвідом щодо дій у надзвичайних ситуаціях під час транспортування тварин.
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області висловлює щиру вдячність країнам ЄС за можливість участі у програмі BTSF, за солідарність та підтримку України у протидії агресії.