gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Профілактика грипу та ГРВІ

Захворюваність на грип та  гострі респіраторні інфекції останні три тижні зростає (46 тиж. -2304 випадків,  47 тиж. – 2656 випадків, 48 тиж. – 2838 випадків), але епідпоріг ще не перевищено. Лабораторно підтверджено 1 випадок  грипу (Н3N2).

Захворюваність на грип зростатиме й надалі. Цьому сприяють погодні умови і той факт, що дуже мало людей зробили щеплення від грипу (2046 чол. по м.Львову).

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина в розпал хвороби, в гарячковому стані.  Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.  При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

За прогнозами, у нас цього сезону будуть циркулювати такі штами вірусу грипу: типу А («Мічиган» та «Сінгапур») та типу В («Колорадо»). Вірус «Сінгапур» для нас є новим, тому саме він може вкласти на лікарняні ліжка найбільше людей.

Аби уникнути ускладнень, які доволі часто дає грип, медики радять не займатися самолікуванням і при перших симптомах захворювання звертатися до лікаря.

СИМПТОМИ ГРИПУ

  • висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
  • лихоманка;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • загальна слабкість;
  • втрата апетиту, можливо, нудота;
  • кашель, що може тривати більше двох тижнів;
  • нежить.

Лікарі твердять, що захистити себе і близьких від захворювання на грип і ускладнень, які він викликає, може вакцинація. У аптеках Львова, приватних кабінетах щеплень є французька вакцина Ваксігрип.

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні.  Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.  Існують групи ризику, яким вакцинацію  варто зробити перш за все. Зокрема, це діти до 5 років, вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями, а також люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ. Для цього потрібно: уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися з введенням в їжу натуральних вітамінів, висипатися, уникати перевтоми, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, займатись спортом, ходити більше пішки, при необхідності використовувати хімічні засоби профілактики, які є в аптеках (вітаміни, противірусні препарати)

Не займайтеся самолікуванням!

Державні сайти України