13 травня на базі Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби відбувся семінар-тренінг на тему: «Ящур: профілактика, діагностика, заходи реагування». Захід організовано за ініціативи Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області з метою зміцнення біобезпеки регіону та забезпечення оперативної готовності до можливих епізоотичних викликів.
У семінарі взяли участь керівництво Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Людмила Гончаренко, завідувачка лабораторії особливо небезпечних хвороб ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Семенишин, керівники районних та Львівського міського управлінь Головного управління Держродспоживслужби у Львівській області, керівники районних та Львівської міської державних лікарень ветеринарної медицини, наукова спільнота Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького, представники Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Головного управління національної поліції Львівської області, Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби.
Під час семінару з вітальним словом виступила директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації Людмила Гончаренко. У своєму зверненні вона відзначила позитивну динаміку розвитку тваринництва на Львівщині, зокрема у галузях свинарства та птахівництва, де область утримує провідні позиції серед регіонів України. Також наголосила на успішній стабілізації ситуації з великою рогатою худобою та позитивних зрушеннях у її відновленні. З огляду на зростання кількості спалахів ящуру в країнах ЄС, Людмила Гончаренко підкреслила важливість вжиття всіх необхідних профілактичних заходів для недопущення занесення вірусу на територію області та збереження тваринницького потенціалу регіону.
Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Володимир Білик у своєму виступі зазначив, що на сьогодні вживаються всі необхідні превентивні заходи, зокрема посилено контроль на кордоні з країнами ЄС, де спостерігається зростання кількості спалахів захворювання. Особливу увагу приділено профілактиці в межах прикордонної смуги, а також інформаційно-роз’яснювальній роботі серед місцевого населення, спрямованій на дотримання обмежувальних та ветеринарно-санітарних вимог.
Очільник наголосив на наслідках, які може спричинити поширення вірусу ящуру, зокрема підкреслив, що йдеться не лише про загрозу для тваринництва, а й про значні економічні ризики — зокрема зупинку експорту, обмеження імпорту та додаткове фінансове навантаження на державний і місцеві бюджети. У зв’язку з цим Володимир Білик наголосив на необхідності посиленого контролю, системної профілактики та чіткої готовності до оперативного реагування в разі виникнення загрози.
Головний державний ветеринарний інспектор, заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Назар Жиденко зазначив що останній випадок захворювання на ящур в Україні зареєстрований в 1988 році. Тому збереження такого епізоотичного благополуччя протягом десятиліть є результатом системної профілактичної роботи та високого рівня ветеринарного контролю. У зв’язку з цим надзвичайно важливо не допустити занесення вірусу повторно, особливо в умовах активного транскордонного руху та загроз поширення збудника з території країн ЄС.
Відтак, під час семінару обговорили:
- епізоотичну ситуацію щодо ящуру в країнах ЄС та потенційні ризики занесення захворювання на територію України;
- правил відбору та пакування біологічного матеріалу при підозрі на ящур;
- заходи щодо профілактики ящуру, активний та пасивний моніторинг;
- заходи при підозрі та виникненні ящуру; епізоотичне розслідування; заходи ліквідації ящуру.
На семінарі-тренінгу презентації представили доцент кафедри епізоотології Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького Микола Романович, завідувачка лабораторії особливо небезпечних хвороб ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Семенишин, завідувач відділом епізоотичного моніторингу та ветеринарної патології Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби Володимир Комар та головна спеціалістка відділу організації протиепізоотичної роботи Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Юлія Сторчак. Начальник Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини Орест Крук ознайомив присутніх з різними методами дезінфекції.
Окрім того, було проведено практичний наглядовий тренінг – навчання та ознайомлено присутніх з покроковими діями під час відбору зразків при ящурі для дослідження, проведенні профілактики автомобільного транспорту та дотримання вимог інструкції щодо заходів боротьби з захворюванням на ящур.
Завдяки поєднанню теоретичних знань і практичних навичок семінар-тренінг став важливою платформою для відпрацювання координації між структурами, покликаними забезпечити стабільність епізоотичної ситуації в регіоні.
Своєчасне реагування та обізнаність фахівців — ключові елементи у справі захисту здоров’я тварин і продовольчої безпеки України.