gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Профілактика кишкових інфекцій та харчових отруєнь

За даними ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» за 5 міс. поточного року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року рівень захворювань гострими кишковими інфекціями зріс у 2,9 рази. Ріст захворювань кишковими інфекціями припадає на спекотну пору року. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє розмноженню та поширенню збудників гострих кишкових інфекцій. До організму людини збудники потрапляють з інфікованою водою, неякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки. Основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, недотримання термінів та температурних умов зберігання харчових продуктів, споживання продуктів, води, забруднених  хвороботворними мікроорганізмами, допуск до приготування їжі осіб, які можуть бути носіями збудників гострих кишкових інфекцій.

З метою попередження гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно:

  1. Дотримуватись правил особистої гігієни: ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці, після кожного відвідування вбиральні;обробляти руки спиртовмісним антисептиком.
  2. Використовувати для пиття воду з централізованих джерел водопостачання, фасовану (бутильовану) воду промислового розливу, не пити воду з неперевірених джерел. У разі неможливості придбання бутильованої води споживати охолоджену кип’ячену воду. Відпочиваючи на природі, не можна використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, ставків.
  3. Регулярно мити дитячі іграшки, мити та обдавати окропом дитячий посуд.
  4. Дотримуватись температурного режиму зберігання харчових продуктів, які швидко псуються. Не допускати тривалого зберігання готових став при кімнатній температурі (не більше 2 год). Не піддавати зберіганню їжу для дітей. Використовувати сумку-холодильник при транспортуванні харчових продуктів, що швидко псуються, з супермаркету або при виїзді для відпочинку на природі.
  5. При транспортуванні та зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (контейнери для харчових продуктів, паперові пакети тощо). Дотримуватись товарного сусідства при зберіганні харчових продуктів у холодильному обладнанні: не допускати тісного контакту сировини та готових до споживання харчових продуктів.
  6. Для приготування їжі використовувати лише свіжі харчові продукти, не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності. Не допускати зберігання в холодильнику готових страв більше 18 год. Перед споживанням їжу необхідно повторно прогріти (температура у її товщі повинна бути не менше 80 град С).
  7. Ретельно мити та обдавати окропом овочі, фрукти, особливо у разі їх споживання в сирому вигляді.
  8. Не споживати і не давати дітям некип’ячене молоко, молоко-самоквас та сир з нього без термічної обробки, сирі яйця. Не можна споживати бомбажні консерви (з роздутою кришкою).
  9. Не купувати харчові продукти (молочні, м’ясні, птицю, яйця) у випадкових осіб у місцях стихійної торгівлі, а також не купувати на ринках кремові кондитерські вироби, консерви домашнього виготовлення (гриби, овочеві та м’ясні консерви), рибу в’ялену, ковбасні вироби, м’ясокопченості, кров’янки, паштетівки, сальтисони домашнього виготовлення.
  10. Для обробки сирих та готових продуктів використовувати окремі кухонні прилади (обробні дошки, ножі), м’ясорубку (блендер). Після використання їх мити гарячою водою з миючими засобами, обдати кип’ятком.
  11. Дотримуватись вимог до термічної обробки кулінарних виробів з м’яса, птиці, риби. Після просмажування на сковороді, забезпечити їх доготування у духовці при температурі 250 град С протягом 5-7 хв. Ступінь готовності визначається вилкою (органолептично при проколюванні безколірний сік). Варене яйце кип’ятити не менше 10 хв. Продукти, закриті герметично в банках, сирокопчені окісти , ковбаси, балик домашнього виготовлення обов’язково споживати після повторної термічної обробки (у духовці не менше 30-40 хв).
  12. При приготуванні страв у теплий період року, у т.ч. на сімейних урочистостях в меню не можна включати небезпечні в епідемічному відношенні страви: заливні з м’яса, птиці, риби, холодці, млинці та пиріжки з м’ясним та ліверним фаршем, м’ясні салати, заправлені майонезом, фаршировану птицю, рибу, яєчню-глазуню, соуси з добавлянням сирих яєць, десерти з добавлянням сирих яєць в оздоблювальний напівфабрикат. Для відпочинку на природі не слід брати з собою харчові продукти, що особливо швидко псуються і потребують відповідних температурних умов зберігання (варені ковбаси, сосиски, м’ясні січені вироби, салати, заправлені сметаною, м’ясні салати з майонезом, кремові кондитерські вироби, молочні продукти). Перевагу слід надавати кулінарним виробам, що пройшли достатню термічну обробку (м’ясні продукти, птиця запечені), м’ясокопченостям, свіжим овочам тощо.
  13. Запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де здійснюється приготування їжі та зберігаються харчові продукти, для цього необхідно вести боротьбу з мухами шляхом встановлення сіток на віконних та дверних прорізах.
  14. При відпочинку з дітьми на природі батькам треба слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди, сирі гриби, не споживали їжу немитими руками тощо.
  15. Для купання слід використовувати лише офіційно визначені місця, не користуватись несанкціонованими водоймами. Під час купання у водоймах не слід допускати потрапляння води до рота.

При появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, інтоксикація, біль голови,  біль у животі, блювота, часті рідкі випорожнення) необхідно своєчасно звертатись за медичною допомогою. Самолікування може призвести до ускладнень, особливо у дітей, таких, як зневоднення організму.

Державні сайти України