gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Що потрібно знати про вірусні гепатити?

Вірусні гепатити – це група інфекційних захворювань із різними механізмами передачі, які викликаються щонайменше 5-ма специфічними вірусами. Виділяють гепатити А, В, С, D, Е:

  • Гепатит А (HAV), «хвороба Боткіна» або «жовтуха». Захворювання частіше має легкий перебіг, але бувають і важкі форми. Найбільш високий рівень захворюваності відмічається серед дітей до 15 років. Для організованих колективів (в першу чергу дитячих дошкільних та навчальних закладів) характерні спалахи вірусного гепатиту А. Життєздатність вірусу у воді – до 10 місяців, проте гине після 5 хвилин кип’ятіння. При гепатиті А найчастіше спостерігається втрата апетиту, важкість і біль у правому підребер’ї. Інкубаційний період триває 14-28 днів.
  • Гепатит В (HBV). Боротися з цим типом вірусу дуже складно. Він легко переходить у хронічну форму та спричиняє ускладнення. Інкубаційний період – від 30 до 180 днів з моменту інфікування. Захворювання швидко може призвести до цирозу та печінкової недостатності.
  • Гепатит С (HCV). Має досить важкий перебіг і може закінчуватися смертельними випадками. Гепатит С передається при контакті з кров’ю інфікованої людини. Сучасна терапія допомагає повністю подолати це захворювання. Гепатит С у 80 % випадків протікає безсимптомно. Може проявлятися болями в суглобах, васкулітом, втратою апетиту, зміною імуноглобулінів. Інкубаційний період триває до 6 місяців.
  • Гепатит D (HDV). Проявляється лише за наявності в організмі вірусу гепатиту В і відповідно схожий з ним за епідеміологією та патогенезом. В іншому випадку HDV не розмножується й не поширюється, тому найкращий захист – профілактика та вакцинація від гепатиту В.
  • Гепатит Е (HEV). При гепатиті E з’являється свербіж та висип на шкірі, біль у суглобах. Інкубаційний період триває від 2 до 10 тижнів, особливо небезпечний для вагітних, через ймовірність розвитку печінкової енцефалопатії, що може призвести до смерті. В інших випадках має позитивний прогноз.

Захворювання на вірусний гепатит не обмежується 5 основними видами. Сьогодні активно вивчаються рідкісні форми: гепатит F, TTV, SEN, G.

Спільною ознакою усіх типів вірусів є ураження печінки, але кожен характеризується особливістю патогенезу. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки, що є однією з головних причин цирозу та раку печінки. До того ж збудники даних видів гепатиту дуже стійкі, витримують кип’ятіння і можуть зберігатися у зовнішньому середовищі роками.

Вірусні гепатити можуть мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.

Як гепатити можуть себе проявляти:

  • астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
  • диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
  • зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення випорожнень;
  • пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
  • підвищення температури тіла.

Можливі й позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючий альвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін.

          Шляхи передачі гепатиту:

Вірус виділяється із випорожненнями  хворих на гепатит А й Е і  характеризується фекально-оральним механізмом передачі від людини до людини, через предмети побуту, брудні руки, забруднені вірусом воду та харчові продукти.

Гепатит В (разом із ним D) і C  передаються через кров та рідини організму. Шляхами передачі вірусу є незахищені сексуальні контакти, хірургічні втручання, стоматологічні процедури, використання нестерильного інструментарію для манікюру, татуювання, пірсингу, вживання ін’єкційних наркотиків, у побуті (спільне використання зубних щіток, лез для гоління та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити залишки крові). Дитина може заразитися гепатитом В від інфікованої матері під час пологів (так званий вертикальний шлях передачі).

Куди звернутися за допомогою:

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання.

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, слід пам’ятати наступне:

  •  Не використовувати для питних потреб, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел.
  •  Використовувати для господарсько-питних потреб воду гарантованої якості централізованого водопостачання. Воду із колодязів, каптажів тощо для пиття та миття посуду слід кип’ятити не менше 10 хв., потім дати відстоятися.
  • Овочі, фрукти та ягоди перед споживанням необхідно ретельно промити протічною водою, після чого – обдати окропом.
  • Під час відпочинку на природі, біля водоймищ  для пиття та приготування їжі необхідно мати запас питної води, найкраще підійде бутильована вода.
  • Неухильно  дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету, проїзду в громадському транспорті, повернення з вулиці.

Визначальним у профілактиці гепатитів В, С, D являється:

  •  користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
  • застосування бар’єрних контрацептивів при статевих відносинах;
  • користування засобами індивідуального захисту при ймовірності контакту з кров’ю (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
  • користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, гінекологічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо);
  • для профілактики інфікування немовлят і дітей у побуті (індивідуальні ножиці та інші предмети побуту; не слинити для дитини соску, не годувати немовлят пережованою їжею; мити руки з дворазовим і більше намилюванням тощо).

Специфічним методом профілактики захворювання вірусними гепатитами являється вакцинація. На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому слід ретельно дотримуватися заходів профілактики наведених вище.

Використовуйте ці знання щоб запобігти захворюванню і будьте здорові!

Державні сайти України