Скільки платити за послуги з управління багатоквартирним будинком визначаються співвласники багатоквартирних будинків
Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов»язані з реалізацією прав та виконання обов»язків співвласників багатоквартирного будинку щодо утримання та управління, встановлено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
Співвласники багатоквартирних будинків (надалі-співвласники) можуть вільно обирати форму управління, а також тих, хто обслуговує їхні будинки.
Передбачено три форми управління: перша – це управитель, друга – це ОСББ і третя форма – це безпосереднє , самостійне управління співвласниками будинків. Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченою ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Ключова зміна полягає в тому, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком – договірна, тобто не орган місцевого самоврядування встановлює тариф на послуги з утримання будинків і прибудинкової території, а ціна визначається виключно між самими співвласниками і обраним управителем.
Для недопущення обрахунку споживачів та уникнення в подальшому непорозумінь, співвласникам багатоквартирного будинку під час проведення зборів співвласників необхідно уважно з»ясовувати перелік та ціну послуги з управління багатоквартирним будинком, які буде надавати обраний ними управитель, ретельно з»ясовувати всі параметри надання послуг до підписання договору про надання послуги з управління багаквартирним будинком (договір підписується співвласником (співвласниками) або уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників). Договір має відповідати Типовому договору, який затверджений постановою КМУ від 05.09.2018 року №712.
Слід відмітити, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, зокрема про:
– визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;
– обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;
– визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;
– визначення переліку та ціни послуги з управління багатоквартирним будинком.
Співвласники багатоквартирного будинку у разі надання управителем неякісних послуг мають право на дострокове розірвання договору, який укладається терміном на один рік та обрання іншого управителя.
У разі непогодження співвласників багатоквартирного будинку з умовами договору, вони і надалі мають право отримувати послуги з утримання будинків та прибудинкової території на умовах попереднього договору до травня 2020 року та оплачувати послуги по тарифах на послуги з утримання будинків, які були затверджені рішенням виконавчого комітету органу місцевого самоврядування. А згодом, за результатами конкурсу їм орган місцевого самоврядування, на території якої розташований багатоквартирний будинок, сам визначить управителя.