Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами інформує:
З метою уникнення труднощів у разі скасування, перенесення концертів або зміни дати проведення заходів, споживачі мають право повернути попередньо придбані квитки, розірвавши договір на надання даної послуги згідно ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та Інструкції з ведення квиткового господарства в театрально-видовищних підприємствах та культуро-освітніх закладах. Слід зауважити, що у таких випадках до повернення підлягає сума за квиток. Оплачені сервісний збір або ж доставка квитків, якщо вона була замовлена, тощо, не повертаються. Відповідно ці гроші не включаються в розмір суми, яку мають повернути.
Згідно проведеного аналізу звернень з вищезазначеного питання, що надходять в Управління захисту споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, найперше необхідно ознайомитися з Порядком повернення квитків та сплачених за них коштів, зазначеному у Договорі продажу білетів на культурно-видовищні заходи (Публічна оферта) того суб’єкта господарювання, в якого Ви придбали квиток.
Для повернення квитків та сплачених за них коштів покупцю необхідно визначити порядок дій, який, як правило, полягає в наступному:
▪️ насамперед необхідно встановити, хто є організатором заходу, і саме до нього в подальшому звертатися з вимогою повернути Ваші кошти. І лише, якщо організатор заходу уповноважив агента (суб’єкта господарської діяльності, який здійснює продаж квитків) на здійснення повернення грошових коштів покупцям, що придбали квитки на відмінений захід, звертатися до агента;
▪️ при цьому необхідно дотримуватись Порядку повернення грошових коштів покупцю згідно з умовами Договору публічної оферти, який здебільшого передбачає – написати письмову заяву в 2-ох примірниках, до заяви прикріпити квиток, чек, паспортні дані (часом просять копії, але це необов’язково). Перший примірник – надається організатору заходу, на другому, який залишається у споживача, – ставиться відмітка про прийняття. Якщо не хочуть приймати письмову заяву – надішліть на поштову адресу організатора заходу рекомендованим листом з повідомленням про вручення або електронну адресу організатора. У такому випадку у Вас буде документальне підтвердження факту направлення та/або вручення Вашого звернення організатору.
У випадку, якщо відповіді на вашу заяву немає, потрібно звертатися до Держпродспоживслужби.
Однак, в даний час відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі – Постанова) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань захисту прав споживачів, крім проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, захисту прав споживачів та метрологічного нагляду у сфері надання житлово-комунальних послуг, на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».
Враховуючи вищенаведене, на даний час, є неможливим проведення заходу державного нагляду (контролю) згідно Вашого звернення, в період дії воєнного стану в Україні.
Разом з тим інформуємо, що з метою реалізації Ваших прав, закріплених Конституцією України, у відповідності до Цивільного кодексу України, звернення з вимогами про права і захист Ваших законних інтересів може бути здійснено у судовому порядку.
Згідно ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати державного мита за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав.