gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Стан якості води з природних джерел м.Львова у весняно-літній період 2023 року

На території м.Львова, в смт.Брюховичі та м.Винники  розміщено більше 15 природних джерел, вода з яких використовується мешканцями міста і сіл.  В зв’язку з цим, протягом квітня 2023 року фахівцями Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проведені лабораторні дослідження якості води на відповідність вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10  “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”. Всього  досліджено 16 взірців води на санітарно-мікробіологічні  та  санітарно-хімічні  показники, з них 13 або 81% взірців та 2 або 12,5% відповідно не відповідає вимогам санітарних норм та правил.  Невідповідність води з природніх джерел вимогам санітарних норм і правилам реєструються протягом багатьох років.

Використання води населенням з таких природніх джерел, яка згідно лабораторних досліджень не відповідає вимогам санітарних норм та правил може призвести до виникнення інфекційних та неінфекційних захворювань  та створює загрозу для життя та/або здоров’я людини.

Слід зазначити, що природні джерела не можуть систематично використовуватись  населенням для питних потреб, оскільки  вони не є джерелами централізованого водопостачання і відповідно не мають обслуговуючого персоналу. Для таких джерел не встановлені  зони санітарної охорони, в межах  яких забороняється господарська діяльність. У зв’язку з цим, якість води з природніх  джерел  має нестабільні показники, які залежать від багатьох факторів техногенного та природнього характеру, такі як дощі, зливи, танення снігу та інші чинники (санітарно-хімічні та санітарно-мікробіологічні показники  можуть  коливатися інколи протягом одного тижня), що робить її непридатною для споживання людиною і може призвести до виникнення гострих кишкових інфекцій бактеріальної та вірусної етіології, ряду інфекційних захворювань.

Зважаючи на вищенаведене, вода з природніх джерел, які розташовуються на території  міста не може використовуватися населенням для питних потреб, а рекомендації щодо вживання її після кип’ятіння не гарантують її безпечність та якість в епідемічному відношенні.

Львівським міським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області рекомендовано міському голові інформувати населення  про ризики споживання забрудненої води з  встановленням  табличок біля всіх джерел «Вода для пиття не придатна», утримання  їх в чистоті та організації відведення поверхневого стоку.

Окрім цього, для забезпечення питних потреб населення в літній період на території міста функціонують питні фонтани, які встановлені на площі Ринок, проспект Свободи (2 питних фонтани), пл. Митній, біля порохової вежі, вул.Личаківській,175. ЛМКП «Львівводоканал» вибірково проводиться лабораторний контроль за якістю води з питних фонтанів. Якість води в мережах відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10  “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”.

Державні сайти України