gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Сигналізаційне повідомлення про заселення всеїдного шкідника Оленки волохатої

Розпочалось заселення агроценозів імаго оленки волохатої (Epicometes hirta Poda.). Жуки цього шкідника пошкоджують плодово-ягідні культури (яблуню, абрикоси, персик, черешню, вишню, сливу, грушу, суницю садову, виноград, смородину, калину, тощо) і трав’янисті рослини (ріпак, гірчицю, льон, баштанні культури, горох, сою, люцерну, колоски жита, пшениці, ячменю, волоть проса, кукурудзи, соняшник, кульбабу, тюльпани, нарциси, іриси, шипшину, троянду, каштани, бузок та інші).

Активний літ оленки волохатої спостерігається в теплі та сонячні дні, початок масового льоту відбувається в період цвітіння кульбаби лікарської та продовжується до середини червня. Залежно від термінів цвітіння, жуки мігрують з культури на культуру. Вони виїдають з квітів тичинки й маточку, обгризають пелюстки, частково можуть пошкоджувати і молоде листя.

В умовах приватного сектору на невеликих ділянках, для зменшення чисельності жуків, дієвим є їх струшування з дерев та подальше знищення. Вищу ефективність такого заходу можна забезпечити, якщо попередньо змочити дерева водою, що значно обмежить активність шкідника. Саме струшування варто проводити у вечірній час.

Жуків приваблює синій колір, тому актуальним та досить дієвим є використання пасток – різноманітних ємностей синього кольору, наповнених водою. Пастки виставляють під деревами, після відлову жуків їх виймають та знищують.

За високої чисельності жуків проводять хімічні обробки. При здійсненні цих заходів потрібно бути дуже обережними, оскільки масова поява шкідника збігається в часі з цвітінням більшості культур – в період медозбору. Обробки проводять до початку цвітіння культур: на плодових культурах – у фазу відокремлення бутонів – рожевий бутон, на ріпаку – наприкінці бутонізації. У будь-яких випадках слід застосовувати малотоксичні для бджіл інсектициди та обов’язково дотримуватися рекомендованих норм.

Захисні обробки проводять інсектицидами згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Суб’єкти господарювання повинні завчасно (не менш ніж за дві доби) сповіщати населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь про місця, строки і методи застосування пестицидів.

Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Державні сайти України