Відповідно до Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі-Закон) комунальними послугами є, зокрема, послуги з централізованого водо-постачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до ч.4 ст.23 та ч.3 ст.24 Закону послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення надаються згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Ціна послуги є однією з істотних умов договору про надання житлово-комунальної послуги (ч.3 ст.12 Закону).
Отже, перехід на нові тарифи про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до вимог Закону може здійснюватися за наявності у виконавця відповідної комунальної послуги тарифів на ці комунальні послуги, які встановлені уповноваженими органами після введення в дію Закону (тобто, після 01.05.2019).
Вказані тарифи мають бути розраховані виконавцем комунальної послуги відповідно до вимог Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №291, що діє з 01.05.2019) (далі- Порядок).
За вимогами пп.7,8 Порядку, з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обгрунтованих витрат, пов»язаних із наданням послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, перегляд тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення та їх структури здійснюється уповноваженим органом щороку за заявою ліцензіата.
Слід наголосити, що наразі суб»єктами господарювання здійснюється новий перегляд діючих тарифів на комунальні послуги, а також їх структури, а не коригування окремих складових цих тарифів.
За вимогами чинних нормативно-правових актів коригування тарифів здійснюється виключно притягом строку дії тарифів.
Строк дії тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення – період часу, на який уповноваженим органом встановлено тарифи та протягом якого такі тарифи застосовуються до споживачів ( п.3 Порядку).
Водночас варто звернути увагу, що за вимогами зазначеного Порядку тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення формуються суб»єктами господарювання за видами ліцензованої діяльності (централізоване водопостачання/ централізоване водовідведення) у розрізі споживачів, а саме:
споживачів, які є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (це ліцензіати, які придбавають в іншого ліцензіата питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подають стічні води на очищення іншому ліцензіату за окремими тарифами на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення);
споживачів, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (це фізичні чи юридичні особи, які отримують або мають намір отримати послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення).
Іншої диференціації тарифів за категоріями споживачів не передбачено. Також не передбачено вимог щодо формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення у розрізі територіальних громад ( у разі провадження ліцензованої діяльності у декількох територіальних громадах).
Слід зазначити, що відповідно до вимог ч.4 ст.12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін (тарифів) обов’язково включають розмір їх інвестиційної складової частини.
Згідно п. 81 Порядку ліцензіатам надано можливість врахування у тарифах на централізоване водопостачання/централізоване водовідведення, обігових коштів за рахунок планованого прибутку в обсязі, що не перевищує 2 відсотків повної собівартості централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без урахування витрат на відшкодування втрат).
Такі кошти спрямовуються ліцензіатом на фінансування витрат, пов»язаних з наданням послуг та визначених структурою тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, у разі, коли такі витрати не відшкодовуються діючими тарифами.
При цьому ліцензіати та уповноважені органи зобов»язані у структурі тарифів відображати складові планового прибутку.
За рахунок планового прибутку насамперед фінансується інвестиційна складова, обов’язковість якої передбачено Законом України «Про ціни та ціноутворення».