gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

У Львівському районі виявили випадок захворювання на сказ

Відповідно до Звіту Львівської  регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 24.05.2023 № №001891 п.м./23 при вірусологічних випробовуваннях фіксованих мазків відбитків з головного мозку лисиці діагностовано захворювання на сказ. Лисиця добута  в  результаті організованого відстрілу з метою регулювання щільності популяції диких м’ясоїдних тварин у мисливських угіддях Львівського міського товариства мисливців і рибалок «Лісівник» на території урочища «Чуловичі» Великолюбінської територіальної громади Львівського району.

Рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Львівській районній військовій адміністрації від 26 травня 2023 року (протокол №6) у зазначених мисливських угіддях запроваджено карантинні обмеження по сказу тварин та затверджено План заходів щодо ліквідації захворювання на сказ тварин, яким передбачено, зокрема:

  • проведення організованого відстрілу лисиць (відповідно до пункту 1 наказу Львівської ОВА від 08.08.2022 №154/22 «Про встановлення обмежень щодо проведення полювання та регулювання питань мисливства в період воєнного стану на території Львівської області» на відстані не ближче 200 метрів від населених пунктів);
  • систематичне обстеження угідь, де мешкають дикі тварини, і при виявленні їх трупів або вбитих з підозрілою поведінкою звірів (відсутність боязливості, неспровокований напад на людей чи тварин) негайне повідомлення  працівників державної служби ветеринарної медицини і надсилання матеріалу у  лабораторію для дослідження на сказ;
  • забезпечення контролю за дотриманням  чинних Правил утримання собак та котів у населених пунктах зони, загрозливої щодо сказу тварин.

Спеціалістами Держпродспоживслужби району та єгерською службою ЛМТ МіР «Лісівник»  розпочато  виконання комплексу протиепізоотичних заходів щодо ліквідації захворювання на сказ серед тварин,  відповідно до затвердженого Плану та  чинної Інструкції про заходи щодо боротьби зі сказом тварин.

 

ДОВІДКА

Сказ – особливо небезпечне захворювання тварин та людей. Джерелом інфекції є хворі дикі тварини: лисиці, вовки, шакали, єнотовидні собаки, борсуки, їжаки, а також летючі миші, велика та дрібна худоба. На території Львівської області джерелом інфекції є переважно лисиці, а ланкою передачі – собаки та коти, яким не проводилось щеплення.

Вірус сказу міститься у слині хворої тварини. Ураження людини відбувається при укусах, заслинені, травмуванні і подряпинах, нанесених  інфікованими  тваринами. Від моменту зараження людини до перших проявів хвороби може  проходити від 1 до 3 місяців, проте за медичною допомогою необхідно звертатися негайно, щоб за наявності відповідних показань встигнути запобігти захворюванню.

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ!

  • Для попередження інфікування вірусом сказу:
  • не підходьте до диких тварин, які вас не лякаються, до зовнішньо нездорової кішки або собаки, хвора тварина частіше не агресивна, квола, напівпаралізована.
  • уникайте будь-яких контактів з бродячими та дикими тваринами, навіть тими, що у даний момент не мають ознак захворювання, не намагайтеся їх зловити, не гладьте їх, не беріть в руки,
  • при укусі, контакті з потенційно або очевидно хворою твариною уражене місце необхідно негайно інтенсивно промити з милом, обробити йодом або зеленкою та якомога швидше звернутись до лікаря.

 

  • Поради мисливцям:

–  будьте уважні під час полювання; не знімайте та не обробляйте шкіру загиблих тварин;

–  хворого хижака доцільно вбити. Якщо є підозра, що тварина хвора на сказ, про це необхідно негайно сповістити в найближчу ветеринарну установу,

–  знімати шкіру з вбитих тварин необхідно в гумових рукавичках; після цього руки, не знімаючи рукавичок, вимити в дезінфекційному розчині.

 

Державні сайти України