У зв`язку із лабораторним підтвердженням сказу у собаки з 01 листопада 2024 року протокольним рішенням Місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради від 01.11.2024 № 8 Протокол 8 м. Львів оголошено неблагополучним по сказу тварин та запроваджено карантинні обмеження. Загрозливою зоною по сказу визначено територію в радіусі 5 км від епізоотичного вогнища (м. Львів, вул. Матейка, 4).
25.10.2024 у ветеринарну клініку «VetMed» (м. Львів, вул. Нечуя-Левицького, 10/1) звернувся власник собаки породи східно-сибірська лайка віком 9 років зі скаргами на розлади травлення у тварини, блювоту та поїдання нею сторонніх предметів. Перед оглядом в клініці тварині було проведено примусову вакцинацію проти сказу. Рекомендовано пройти огляд у невролога, а у випадку відмови від їжі, світлобоязні та неспроможності ковтати – звернутися у державну клініку ветеринарної медицини.
26.10.2024 власники звернулися у Львівську міську державну лікарню ветеринарної медицини з проханням здійснення евтаназії собаки по причині її неадекватної поведінки та важкого стану. При роз’ясненні чергового лікаря про можливе захворювання тварини на сказ і подальше дослідження у Львівській регіональній державній лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, власники висловили заперечення і забрали труп собаки для захоронення.
30.10.2024 на вимогу лікарів Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини власники ексгумували тварину і доставили труп тварини в Львівську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для виключення захворювання на сказ.
Згідно із звітом про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Львівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №005096п.м./24 від 31.10.2024 виявлено специфічні свічення характерні для вірусу сказу.
На території Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини (м. Львів, вул. Промислова, 9) проведено дезінфекцію УД-100Е «Кристал-900» та забезпечено виконання комплексу протиепізоотичних заходів щодо ліквідації захворювання на сказ серед тварин.
Львівським районним відділом Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» забезпечено виконання комплексу протиепідемічних заходів щодо недопущення захворювання людей на сказ.
Відповідно до протоколу засідання Місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Львівської міської ради від 01.11.2024 № 8, з 01 листопада 2024 року, з метою забезпечення здійснення спеціальних ветеринарно-санітарних заходів в інфікованій зоні (місці перебування тварини) вирішено призупинити діяльність ВЦ «VetMed» (вул. Нечуя-Левицького, 10/1) на час проведення вимушеної дезінфекції приміщення клініки та отримання результатів контролю якості дезінфекції.
Карантинні обмеження по сказу у м. Львові будуть скасовані через два місяці з дня останнього випадку захворювання тварин на сказ за умови виконання всіх заходів, передбачених Комплексним планом з боротьби та профілактики сказу на території Львівської міської територіальної громади на 2024-2028 роки (з урахуванням періоду дії воєнного стану) та діючої Інструкції щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин.
Також, даним протоколом затверджено План заходів щодо ліквідації захворювання на сказ тварини на території Львівської міської територіальної громади, відповідно до якого всім ветеринарним клінікам, які провадять ветеринарну практику на території Львівської МТГ, ЗАБОРОНЕНО здійснювати прийом тварин та будь-які маніпуляції (окрім вакцинації проти сказу) без вакцинації тварин проти сказу.
Ситуація із сказом на території області є напруженою, відмічається значний ріст захворюваності серед домашніх тварин в населених пунктах. Так, станом на 04.11.2024 в області вже зареєстровано 96 випадків сказу: у лисиць – 44 випадки, у собак – 25 випадків, у котів – 23 випадки, у куниць – 1 випадок, у рисі – 1 випадок, у ВРХ – 2 випадки:
- Дрогобицький район: 3 лисиці, 4 собаки, 1 кіт, 1 куниця;
- Золочівський район: 3 лисиці, 2 собаки, 4 кота;
- Львівський район: 22 лисиці, 3 собаки, 5 котів, 1 ВРХ;
- Самбірський район: 1 лисиця, 1 рись, 5 собак, 2 кота;
- Стрийський район: 7 лисиць, 4 собаки, 4 кота;
- Червоноградський район: 1 лисиця, 2 собаки, 6 котів, 1 ВРХ;
- Яворівський район: 7 лисиць, 2 собаки, 1 кіт;
- м. Львів: 3 собаки.
Це зумовлено, в першу чергу, безвідповідальним ставленням власників домашніх тварин та нехтуванням обов`язковою щорічною вакцинацією тварин проти сказу, яка передбачена чинними нормативно-правовими актами з профілактики сказу та Правилами утримання домашніх тварин в населених пунктах, що несе за собою адміністративну відповідальність.
НАГАДУЄМО Відповідно до погоджених з Львівською міською радою локацій, ветеринарними спеціалістами Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини у м. Львові упродовж двох тижнів здійснюється безкоштовна вакцинація тварин проти сказу
Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до державних лікарень ветеринарної медицини Держпродспоживслужби
Інформативні матеріали щодо небезпеки сказу, його проявів, профілактики Ви знайдете за посиланням: https://dpss.gov.ua/bezpechnist-harchovih-produktiv-ta-veterinarna-medicina/epizootichna-situaciya/informatsiini-materialy