27 березня 2024 року при Львівській обласній військовій адміністрації відбулося позачергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії під головуванням першого заступника начальника Львівської обласної військової адміністрації Андрія ГОДИКА.
На порядку денному засідання було висвітлено ряд питань, а саме:
- Епізоотична ситуація щодо сказу тварин на території області та результати виконання протокольного рішення ДНПК при ЛОДА від 25.01.2024 № 1.
- Проведення кампанії з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу на території Львівської області у 2024 році, визначення та затвердження площ, на яких буде проведено пероральну імунізацію диких м`ясоїдних тварин проти сказу.
- Епізоотична ситуація щодо АЧС в Україні та посилення заходів по недопущенню виникнення захворювання на АЧС на території Львівської області.
- Стан надання населенню антирабічної допомоги на території Львівської області.
З інформацією виступив в.о. першого заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Роман САДОВИЙ, який охарактеризував епізоотичну ситуацію щодо сказу та АЧС в області. Зокрема, була озвучена захворюваність сказом з початку 2024 року, названі ключові моменти у стабілізації епізоотичної ситуації по сказу. Так, з початку року зареєстровано 48 випадків сказу: лисиці – 28, собака – 13, кіт – 6, куниця – 1:
- Дрогобицький район – 3 лисиці, 4 собаки, 1 кіт, 1 куниця;
- Золочівський район – 1 лисиця, 1 кіт;
- Львівський район – 10 лисиць, 1 собака, 2 коти;
- Самбірський район – 1 лисиця, 4 собаки;
- Стрийський район – 7 лисиць, 1 собака, 2 коти;
- Червоноградський район – 1 собака;
- Яворівський район – 6 лисиць, 1 собака;
- м. Львів – 2 собаки (1 безпритульна та 1 мешканця Самбірського району).
Ріст у 2024 році позитивних випадків сказу серед тварин пояснюється також збільшенням кількості проведених досліджень. Однак, викликає занепокоєння те, що кількість випадків сказу серед домашніх тварин в середньому становлять 30% від досліджених. Відсоток позитивних результатів серед лисиць становить 4,7% від досліджених. Це свідчить про те, що пероральна вакцинація є ефективною у боротьбі із сказом.
За словами Романа САДОВОГО з початку року антирабічну вакцинацію ветеринарними фахівцями області проведено серед 56 265 гол. домашніх та свійських тварин.
Щодо епізоотичної ситуації також виступив керівник Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Анатолій ДЕЙНЕКА. Аналізуючи результати обліку звірів, а саме лисиці рудої за останні три роки у порівнянні з 2022 роком, чисельність лисиці у 2024 збільшилася на 556 голів. Щільність поголів’я лисиці рудої протягом цих трьох років в області зросла до 2,66 голів на 1 тис. га угідь.
З метою недопущення зростання чисельності лисиць понад встановлені санітарно-ветеринарні норми та підтримання оптимальної чисельності популяції, яка перед періодом їхнього розмноження не повинна перевищувати 0,5-1,0 гол. на 1000 га мисливських угідь, слід продовжувати регулювання її чисельності методом організованого відстрілу, керуючись наказом начальника Львівської обласної військової адміністрації від 08.08.2022 № 154/22 «Про встановлення обмежень щодо проведення полювання та регулювання питань мисливства в період воєнного стану на території Львівської області».
Заступник генерального директора з епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Марія ОЗІРКОВСЬКА наголосила присутнім про загрозу сказу для населення та доповіла про те, що за 2 місяці 2024 року закладами охорони здоров’я Львівської області для проведення постконтактної профілактики сказу постраждалим від покусів, подряпин та ослинень тваринами використано 1039 доз антирабічної вакцини. Одну дозу антирабічної вакцини отримали 250 осіб (24,1%), дві дози – 232 (22,3%), три дози – 212 (20,4%), чотири дози – 176 (16,9%), п’ять доз або повний курс щеплень – 169 осіб (16,3%).
З метою зниження ризику безпосереднього контакту ветеринарних спеціалістів із потенційно зараженими сказом тваринами рекомендовано забезпечити застосування лікарями ветеринарної медицини стандартних засобів індивідуального захисту при наданні медичної допомоги тваринам: ізоляційний халат, рукавички, захисні окуляри або щитки.
Членами Комісії одноголосно вирішено провести у 2024 році кампанію з пероральної імунізації диких м′ясоїдних тварин проти сказу на території Львівської області з урахуванням Закону України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”». Затверджено площі територій області, на яких буде проведено пероральну імунізацію диких м`ясоїдних тварин проти сказу, у кількості 12 194 км2.
У прикордонній смузі кампанію з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу дозволено проводити лише після отримання дозволу 7 прикордонного Карпатського загону на проведення робіт у прикордонній смузі відповідно до Постанови КМУ від 27.07.1998 №º1147, внесених Постановою КМУ від 07.12.2024 №º1292 змін, Закону України №º2952-Х «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту державного кордону України» та наказу Міністерства внутрішніх справ від 29.01.2024 №º49 «Про затвердження форми рішень» в межах ділянки 7 прикордонного загону (Львівська область) з відповідним дозволом та наявності у осіб документів, що посвідчують їх особу.
Також обговорювалося питання щодо недопущення занесення на територію області збудника африканської чуми свиней.
Щодо ситуації по африканській чумі свиней Роман САДОВИЙ зазначив, що з початку 2024 року в Україні зареєстровано вже 10 випадків АЧС, з яких 3 – домашні свині, 6 – дикі свині, 1 – інфікований об`єкт.
Зважаючи на те, що переносять АЧС переважно дикі кабани, начальник Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Анатолій ДЕЙНЕКА наголосив на необхідності регулювання чисельності дикого кабана шляхом проведення полювання з дотриманням відповідних обмежень в межах регіону. В ході обговорення даного питання, зважаючи на те, що Львівська область є благополучною щодо АЧС, було вирішено і надалі керуватися наказом начальника Львівської обласної військової адміністрації від 08.08.2022 № 154/22 «Про встановлення обмежень щодо проведення полювання та регулювання питань мисливства в період воєнного стану на території Львівської області», а також:
- посилити ветеринарно-санітарний контроль за дотриманням та виконанням суб’єктами господарювання вимог «закритого режиму роботи» в господарствах по утриманню свиней відповідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 за № 432/30300;
- посилити контроль при переміщенні як диких, так і свійських живих свиней, свинини шляхом перевірки супровідних документів при їх надходженні в господарства, на забійні та/або переробні підприємства, ринки тощо;
- з метою недопущення розповсюдження інфекційних хворіб тварин на території Львівської області посилити заходи щодо недопущення функціонування стихійної торгівлі живими тваринами та продукцією від них.
Голова Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Львівській ОВА Андрій ГОДИК наголосив на неухильному забезпеченні головами РВА, міських рад, головами місцевих ДНПК при РВА та ЛМР, органами місцевого самоврядування, начальниками районних (міського) управлінь Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, начальниками районних (міської) державних лікарень ветеринарної медицини, Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства, Управлінням превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, постійними лісокористувачами Львівської області, всіма зацікавленими підприємствами, установами та організаціями, власниками тварин своєчасного та ефективного виконання рішень Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій всіх рівнів.